Lukáš Jelínek: Není podstatný způsob volby prezidenta, ale jeho pravomoci

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman

Když nám doma kape kohoutek, maximálně pozveme instalatéra, aby uvedl věci do řádného stavu. Rozhodně kvůli tomu nepředěláváme vodovod v celém baráku. I když možná v domácnosti šéfa ODS Petra Fialy tomu je jinak. Soudě aspoň podle jeho nápadu vrátit se k volbě prezidenta republiky parlamentem, poněvadž ta přímá se neosvědčila.

Fiala míní, že Česká republika ztrácí parlamentní charakter a události posledních dnů rozvrací ústavní systém v samých základech.

Petr Hartman: Přímá volba prezidenta byla chyba. Ale ne ta největší

Prezident Miloš Zeman

Ústava umožňuje prezidentovi republiky, aby ji porušoval. Pochopitelně to v ní není nikde napsáno. Tento paradox vychází z možnosti podat na hlavu státu žalobu týkající se hrubého porušení ústavy.

Jenže ona to nebyla žádná sláva, ani když hradního pána vybírali poslanci a senátoři – mnohem víc v kuloárech než na společné schůzi obou komor.

Nezastírejme si, že přechod k přímé volbě byl zbrklý. Sama o sobě má řadu výhod, zejména participaci občanů, kteří jsou utvrzeni, že to oni jsou klíčovým prvkem demokratického uspořádání.

Jenže zůstala spousta vět nedořečena a spousta práce nedodělána.

Když chybí pokora, nastupují lhůty

Voličům mělo být jasně vysvětleno, že v parlamentní demokracii s lehce kancléřskými rysy jako u nás je prezidentská role spíše symbolická a reprezentativní než výkonná. Mohli jsme předejít situaci, kdy dnes řada lidí stojí za Milošem Zemanem a kroutí hlavami nad úvahami o kompetenčním sporu i ústavní žalobě. „Vždyť je to pan prezident, hlava státu, toho nelze omezovat,“ slýcháme často s až monarchistickou úctou.

Jan Januš: Napišme do ústavy, kdy přesně končí ministr

Ministr kultury Antonín Staněk

Zájem o vládní krizi sice utlumují nastupující letní prázdniny, vedle schůzek vrcholných ústavních činitelů se ale objevují i nápady na zcela zásadní ústavní změny. Předseda nejsilnější opoziční strany Petr Fiala (ODS) tak například vystoupil s tím, že bychom se zase měli vrátit k parlamentní volbě prezidenta republiky. To, že ten současný odvozuje svou legitimitu od přímého zvolení, totiž zatím nedopadá úplně šťastně.

Ondřej Konrád: Je Babišova schůzka s prezidentem „mission impossible“?

Andrej Babiš

Stručná definice hovoří jasně: kompromis je ústupek obou vyjednávajících stran. Jejich očekávání se sice nenaplnilo, ale přesto bylo dosaženo jakž takž přijatelné dohody. Ale proč si myslet, že premiér, jak sám říká, dosáhne kompromisu s prezidentem během čtvrteční schůzky na téma obsazení resortu kultury?

Ale je to přesně naopak. Český prezident si zaslouží omezení a přesněji vykolíkovaný prostor, v němž se smí pohybovat. Na to strůjci přímé volby zapomněli. A teď jen zírají, jak si Miloš Zeman s podporou skoro poloviny populace a berličkou údajné vyšší legitimity dělá, co si zamane.

Když nám chybí pokorní špičkoví ústavní činitelé, neměly by v ústavě chybět lhůty, stejně jako více kontrasignovaných kompetencí prezidenta. Slušelo by se posílit roli parlamentu, zejména opomíjeného Senátu, a zjednodušit možnost ústavní žaloby na prezidenta.

Škoda, že tyto úkony nebyly provedeny ruku v ruce se zavedením přímé volby. To ale ještě neznamená, že bychom byli s prezidentem zvoleným parlamentem šťastnější.

Nebo už si nevzpomínáme na krušné chvilky s Václavem Klausem, když například odmítal ratifikovat Lisabonskou smlouvu? A Václav Havel si taky zahrával s kandidáty na ministry jako kočka s myší.

Změna ústavy není nutná

Nezáleží na formě volby, nýbrž na pravomocích prezidenta a na síle konkrétních ústavních aktérů. Rozpínavý prezident zajde jen tak daleko, kam jej premiér pustí. Vezme-li si Miloš Zeman do hlavy, že v čele exekutivy stojí on, a Andrej Babiš to nebude rozporovat, zvyknou si i občané, že stěžejním hybatelem událostí je prezident.

Lukáš Jelínek

Stejně tak se to má s kompetenčním sporem před Ústavním soudem. Kde není žalobce, nemůže být ani soudce. Ústavní žaloba pro hrubé porušení ústavy se sice rýsuje v Senátu, ale hnutí ANO ji zřejmě potopí ve Sněmovně.

Když neexistuje vůle vést k pořádku Miloše Zemana, měli by zákonodárci spustit debatu o mantinelech pro prezidenta. To má větší smysl než laciné výzvy k obnovení parlamentní volby. ODS zacílila na tu část voličů, která by též ráda zařadila zpátečku. Je to ale jen menšina. Také proto se Fialův námět neujal ani u dalších středopravicových stran, které v něm vidí pouze snahu ODS strhnout na sebe pozornost.

Mají recht. Na komára se také nechodí s dělem, zpravidla stačí obyčejná plácačka.

Autor působí na Masarykově demokratické akademii (blízké ČSSD)

Spustit audio

Související