Luboš Palata: Když budeme tolerovat polské „zóny bez LGBT“, dočkáme se „zón bez Čechů“
Evropská komise se rozhodla finančně nepodpořit partnerství šestice polských měst a vesnic s jejich protějšky v jiných zemích Evropské unie.
Stalo se tak proto, že se tato polská sídla vyhlásila, jako mnoho jiných polských měst a vesnic, „zóny bez LGBT“. Tedy zónami bez sexuálních menšin.
Čtěte také
Evropská komisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová, který v Komisi zastupuje Maltu, to zdůvodnila tím, že polská města svým krokem zpochybnila unijní hodnoty a základní práva.
„Ta musí být respektována všemi 27 členskými státy a tamními úřady,“ uvedla eurokomisařka. Přestože nejde o velké peníze, každé z polských měst a vesnic přišlo o dotaci v přepočtu asi 660 tisíc korun, bere se to v Polsku jako první výstřel ve válce o podmínění výplaty peněz z unijních fondů dodržováním státu práva a unijních hodnot.
Polská pravicově populistická vláda krok Evropské komise odmítla jako diskriminační. Odkazuje se na katolické tradice své země, které prý dávají Polákům právo bojovat proti snahám sexuálních menšin o zrovnoprávnění. A hrozí žalobou u Evropskému soudu.
Stát práva
Čtěte také
Ještě vážnější hrozbou pro polské příjmy z rozpočtu EU bylo varování místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové vedení šesti polských vojvodství, na jejichž území se nachází celkem asi osmdesátka měst a vesnic, které se vyhlásily „zónami bez LBGT“. Jourová i je varovala, že „nediskriminace“ je podmínkou pro čerpání peněz z rozpočtu EU.
Vypadá to, že se Evropská komise rozhodla změnit dosavadní pravidla hry, kdy se právě cestou žalob u Evropského soudu snažila k autokracii směřující režimy v Polsku a Maďarsku pohnat k nápravě nebo zrušení některých protidemokratických kroků.
Soudní spory
Po posledním summitu Evropské rady, který jí dal do rukou nástroj v podobě přímého podmínění výplat z unijních fondů dodržováním státu práva, se zřejmě rozhodla jednat opačně. V případě evidentních porušení právního státu a hodnot EU prostě peníze nevyplatit. A donutit tím postižený členský stát, aby to byl on, kdo se bude muset obrátit na Evropský soud a čekat měsíce či roky na výsledek soudní tahanice.
Jde o správný přístup, který dává úsilí Evropské komise o záchranu demokracie v Polsku či Maďarsku aktivnější roli. Jde však o to, aby se jasně stanovila hranice, kdy ještě jde o porušování právního státu a základů demokracie. A kdy tomu tak není.
U polských „zón bez LGBT“ ale tyto pochyby není třeba mít. Je to podobné, jako kdyby se česká města vyhlásila za „zóny bez Romů“ nebo „bez židů a muslimů“. Pokud bychom polské zóny „bez LGBT“ tolerovali, můžeme se dočkat „zón bez Čechů“. A asi se shodneme, že toho se nikdo z nás v Evropě dočkat nechce.
Autor je komentátor Deníku
Související
-
Vyrůstáme obklopeni heteropříběhy, říká Ester Janečková
Vánoce má moc ráda, ale pečení cukroví jí prý moc nejde. Po sebevraždě synovce Filipa založila projekt Sbarvouven, který chce být oporou mladým členům LGBT komunity.
-
Jako biblista myslím, že interpretace Písma není ve věci LGBT oprávněná, říká Ladislav Heryán
Římskokatolický kněz Ladislav Heryán má úzké vazby k undergroundu a mezi jeho přátele patřil mimo jiné Ivan Martin Jirous...
-
Ivan Štern: Sex-appeal polské kulturní revoluce
V Polsku v režii vládní strany běží už nějaký čas kulturní revoluce. Základním tématem je sex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.