Vyrůstáme obklopeni heteropříběhy, jsem vděčná za každou kladnou LGBT postavu v seriálu, říká Ester Janečková
Vánoce má moc ráda, ale pečení cukroví ji nebaví a prý jí ani moc nejde. Přestože je věřící, má pocit, že církev trochu ztratila důvěru. Po sebevraždě synovce Filipa založila projekt Sbarvouven, který si klade za cíl být oporou mladým členům LGBT komunity.
„Jsem věřící křesťanka, ale do kostela v poslední době chodím spíš méně,“ otevírá speciální díl pořadu Osobnost Plus, který se natáčel v rámci projektu Ježíškova vnoučata, Ester Janečková.
K církvi údajně tak trochu ztratila důvěru. „Mám pocit, že katolická církev hrozně stagnuje a je velmi pozadu oproti normálnímu životu. Evangelíci mi v tomhle přijdou mnohem progresivnější.“
Na mámu jsem pyšná
Když vznikla Charta 77, byly jí jen čtyři roky. V jejím životě ale sehrála zásadní roli. „Moje máma (Marie Rút Křížková) podepsala Chartu hned v lednu 1977. Byli jsme hodně sledovaní, estébáky jsme měli pořád za dveřmi,“ vzpomíná.
Mámy si za její hrdinství hrozně vážím. Sama bych asi nedokázala být taková hrdinka.
Ester Janečková
„Nějakou dobu jsem dokonce byla schovaná u nevlastní babičky. Jednoho dne totiž přišly do školky sociální pracovnice s policií a měly mě mámě odebrat, jako že je nezpůsobilá. Naštěstí jsem ten den ve školce nebyla a učitelka nám dala avízo.“
Když bylo Ester Janečkové devět let, maminka se stala mluvčí Charty a stávalo se tak, že byla často doma úplně sama. „Máma se účastnila různých akcí a občas ji i zadrželi, ale naštěstí maximálně na 48 hodin.“
Jsme obklopení heteropříběhy
Před pěti lety spáchal sebevraždu Esteřin synovec Filip. Na život si sáhl kvůli své sexuální orientaci a homofobní společnosti, které nechtěl být součástí.
Rodinná tragédie moderátorku přivedla k větší angažovanosti v problematice LGBT komunity a založila projekt Sbarvouven. Ten má mladým homosexuálům a transsexuálům pomoct složitá životní období překonávat.
„Já sama jsem téma homosexuality nezačala řešit až se smrtí Filipa, protože moje nejstarší sestra je lesba, žije už 29 let s partnerkou. Věděla jsem sice, že se jim nežije vždycky lehce, ale nechala jsem se ukonejšit tím, že se to nějak zlepšuje.“
Teď se snažím dělat maximum, aby se mladí lidé měli na koho obrátit.
Ester Janečková
Dodává, že o sexuální orientaci svého synovce neměla pochybnosti už od jeho raného dětství. „Pořád jsme to ale nechávali, dokud o tom nebude chtít mluvit sám – dnes si vyčítám, že jsem to téma neotevírala víc.“
Největší radost jí prý dělá, když v nějakém seriálu nebo knížce vystupuje kladná LGBT postava. „Od malinka jsme totiž obklopeni jen heteropříběhy. A myslím si, že vůbec nejtěžší je často právě vnitřní coming out.“
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Ester Janečkovou. Mluvily třeba o časosběrném dokumentu, který od 16 let natáčela s Helenou Třeštíkovou a bude mít premiéru na jaře v České televizi.
Související
-
Jako biblista myslím, že interpretace Písma není ve věci LGBT oprávněná, říká Ladislav Heryán
Římskokatolický kněz Ladislav Heryán má úzké vazby k undergroundu a mezi jeho přátele patřil mimo jiné Ivan Martin Jirous...
-
Před sto lety se v židovské rodině narodil slavný básník Jiří Orten
30. srpna uplynulo sto let od narození básníka Jiřího Ortena. Vlastním jménem se jmenoval Jiří Ohrenstein a pocházel z Kutné Hory z židovské rodiny.
-
Petr Král vzal seniorky do zrekonstruované budovy Národního muzea. Jsme obohaceny, pochvalovaly si
Ježíškova vnoučata i letos plní seniorům přání. Moderátor Petr Král vzal skupinu seniorek z denního stacionáře v Praze 7 do nově zrekonstruované budovy Národního muzea.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.