Lubomír Zaorálek: Těžko bych hledal někoho, kdo udělal větší propagaci kultury než Karel Gott

4. říjen 2019

Je skoro nemožné najít člověka, který by necítil potřebu se nějak vyjádřit ke smrti Karla Gotta. O politicích to platí dvojnásob. 

Za všechny vybíráme vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka v rozhovoru pro Český rozhlas v úterý jen pár hodin po oznámení zpěvákova skonu:

„Těžko bych hledal někoho, kdo udělal pro Československo a ČR větší propagaci kultury té země než právě Karel Gott. Ale to podstatné udělal nakonec především pro nás samotné. Tím, co dělal, se snažil sjednocovat lidi a dělat z nás společenství, které drží pohromadě. Stala se z něj trochu součást naší identity. Jako nikdo druhý se snažil, abychom tvořili určité společenství, které se s něčím spojuje. Ty písně pro něj byly nástroj pro to, abychom tu žili spolu, a to je myslím to hlavní, co tu dokázal.“

Výrok týdne hodnotí politický analytik z New York University Prague Jiří Pehe a předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek.

autoři: Jan Burda , jpr
Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.