Lidé se ve stresu předechují. Nos je na dýchání, ústa k jídlu, nabádá pěvkyně a koučka Edita Adlerová

7. únor 2025

„Zpěvu se může naučit naprosto každý, přestože je valná většina lidí o sobě pevně přesvědčená, že žádné vlohy nemá,“ říká pěvkyně a hlasová koučka Edita Adlerová. Klíčový je správný dech, a to nejen ve zpěvu.

„Ve svém hlasovém studiu učím hlasové profesionály – hlavně pěvce, ale i amatéry, i když to slovo nerada používám, protože jde o lidi, kteří jsou do zpěvu zapálení úplně stejně. A ti buď mají sen, že chtějí zpívat, nebo chodí do sboru a potřebují hlasovou hygienu,“ přibližuje náplň své práce Edita Adlerová.

Edita Adlerová, pěvkyně a hlasová koučka

Učí ale i mluvení, tedy rétoriku, „a v poslední době je mé úplně zásadní téma převod zpěvního i mluveného hlasu u transgender lidí“, dodává.

Zpěv a dech

Se zpíváním úzce souvisí i naše dýchání. „Protože zpěv bez dechu neexistuje. Každý zpěvák se musí nejdřív naučit používat takzvanou dechovou oporu, což není to stejné jako správné dýchání,“ vysvětluje koučka.

„Když správně dýcháte, ještě to neznamená, že máte i dechovou oporu. Já používám úplně nejspodnější sval, tedy ten v podbřišku, který lidé pak dokážou aktivovat cvičením. A až když je zaktivovaný, můžeme posazovat hlas neboli propojovat hlas s dechem.“

Čtěte také

Správné dechové techniky ale potřebujeme nejen ke zpěvu. Podle posledních zjištění začíná být jasné, že dech je hodně podstatný i pro náš kvalitní každodenní život.

„Teď nevím, jestli to řekl James Nestor anebo Rostislav Václavek, ale oba se věnují dechu: To, že se v dnešní době přejídáme, přepíjíme, ale hlavně předechujeme, je velký problém,“ cituje.

Stres a dech

„To znamená, že místo toho, aby si člověk nabral nosem přiměřené množství vzduchu – v žádném případě se nedýchá ústy –, nabírá ve stresu víc vzduchu, než je potřeba,“ popisuje Adlerová. Dýchat bychom podle ní měli opravdu jen nosem, který má filtry a do těla pak pouští už jen čistý vzduch. „Pamatujte si: Nos je na dýchání, ústa k jídlu.“

Čtěte také

„Už existuje i takzvaný manažerský syndrom, kdy člověk řeší mnoho věcí najednou, tzv. multitasking, takže třeba píše e-mail, jde vyřešit esemesku a k tomu ještě telefonuje, což způsobuje stres, ve kterém pak ale velice povrchně dýchá,“ vysvětluje hlasová specialistka.

„Navíc dýchá ústy a ještě u toho funí. Tělo tak vůbec nerelaxuje, naopak stále se předechuje, a nakonec má kyslíku stále míň a míň,“ doplňuje s tím, že jde o samozřejmě ještě o daleko složitější proces.

Co všechno se změní, když se člověk naučí správně dýchat? A dá se odnaučit chrápání? Odpovědi najdete v audiozáznamu pořadu Hovory Vladimíra Kroce.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.