Libor Dvořák: Ruský vyjednavač ve Washingtonu

5. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Kirill Dmitrijev | Foto: Alexander Vilf, Sputnik / Profimedia

Libor Dvořák: Ruský vyjednavač ve Washingtonu

Ve vztazích Spojených států a Ruska funguje po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa pozitivní dynamika a obě země pracují na obnovování kontaktů. Po jednáních s americkými představiteli ve Washingtonu v tomto týdnu to médiím řekl zmocněnec ruského vůdce Vladimira Putina Kirill Dmitrijev. Jednání zprostředkovaná Trumpem přinesla podle něho vyhlídku na mír s Ukrajinou.

Zatímco svět je v šoku z Trumpovy nové celní politiky, Spojené stávy v tomto týdnu navštívil šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev – mimochodem ač nenápadný, prozatím přece jen nejvyšší představitel Ruska, který od počátku války na Ukrajině navštívil USA.

Čtěte také

Když komentoval výsledky své návštěvy země, která mimochodem na Rusko na rozdíl od jiných celkem 180 států světa, postižených novými americkými cly, žádná nová cla neuvalila, pan Dmitrijev prohlásil, že USA „slyší ruské postoje“ a jsou ochotny k dialogu.

Oficiálně bylo potvrzeno, že Dmitrijev se ve Washingtonu setkal s klíčovým Trumpovým vyjednavačem Stevem Witkoffem, ale jednal i s několika senátory, a to konkrétně o podmínkách rusko-ukrajinského příměří, jak je stanovil ruský prezident Vladimir Putin.

Čtěte také

„Absolutně jasně vidíme, že administrativa prezidenta Trumpa na rozdíl od jeho předchůdce Joe Bidena je naladěna na vyřešení základních problémů ukrajinského konfliktu. Tito lidé se chovají velmi uvážlivě, chápou ruské postoje, pokládají mnoho otázek a nalézají kompromisy. Naše rozhovory přinesly do vzájemného dialogu vskutku tvořivého ducha,“ řekl po jednání americkým novinářům Kirill Dmitrijev, podle kterého bylo jedním z hlavních témat těchto rozhovorů obnovení rusko-amerických vztahů.

Čtěte také

Z ruské strany na Dmitrijevovu americkou misi jako první reagoval kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Ten agentuře Bloomberg potvrdil, že „Rusko by považovalo za užitečné pokračovat v jistém úsilí, jež by vedlo k urovnání současných konfliktů mezi oběma zeměmi“.

O Evropě ani slovo

Zároveň dodal, že „Rusko dává přednost nejen příležitosti o problémech mluvit, ale také být vyslyšeno“. Nová americká administrativa prý jeho zemi dává šanci, aby se tak stalo.

Libor Dvořák

I tato vysoká ruská návštěva v USA potvrzuje, jakým směrem se obě velmoci vydaly – směrem k ovládnutí světa z dvou či tří významných metropolí. Kupříkladu o Evropě ve Washingtonu zřejmě nepadlo ani slovo.   

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.