Libor Dvořák: Putin a ruské občanství pro všechny Ukrajince

29. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vladimir Putin

Snaha ruského prezidenta Vladimira Putina o destabilizaci situace na Ukrajině, která si minulou neděli zvolila nového prezidenta, je zcela evidentní.

24. dubna podepsal výnos o zjednodušení formalit při získávání ruských osobních dokladů pro obyvatele separatistických republik, o tři dny už na tiskové konferenci v Pekingu dospěl k prohlášení, že Rusko by své občanství mohlo nabídnout všem Ukrajincům bez rozdílu.

Libor Dvořák: Ruské doklady pro obyvatele Donbasu. Co na to Volodymyr Zelenskyj?

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinské úřady se obrátily na předsedu Rady bezpečnosti OSN se žádostí, aby svolal mimořádné zasedání tohoto důležitého mezinárodního orgánu v souvislosti s nejnovějším výnosem Vladimira Putina.

Na nejnovější znepokojivý krok ruského prezidenta velmi pohotově odpověděl nově zvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na své facebookové stránce krátce po Putinově prohlášení oznámil, že je připraven projednat nové podmínky koexistence své země s Ruskem.

Konkrétně tu mluví o naději, že už na nejbližší schůzce v normandském formátu Rusko předvede připravenost k deeskalaci napětí. Poslední kroky ruského prezidenta na to však žel bohu příliš nevypadají.

Pokud jde přímo o zatím nejasnou sobotní nabídku Vladimira Putina, Zelenskyj Kremlu poradil, aby neztrácel čas na vábničky pro Ukrajince v podobě ruských občanských průkazů. Zároveň vyslovil názor, že podobná nabídka může zlákat jen ty, kteří jsou trvale pod vlivem ruské propagandy nebo se na Ukrajině snaží uniknout před trestním stíháním.

Zelenskyj Putina znervózňuje

K tomu nový ukrajinský prezident dodal, že Putinovi klidně sám poskytne seznam Ukrajinců, pro něž už brzy nebude život v rodné zemi „zrovna pohodlný“.

Ruská oficiální média si Zelenského v těsně předvolebním období skoro nevšímala, byl pro ně figurou víceméně neutrální a nezajímavou. O to víc se vrhala na Petra Porošenka, který se pro ně proměnil ve snůšku všech hrůz tohoto světa.

Libor Dvořák: Jazykový zákon na Ukrajině

Ukrajinský parlament přijal zákon o ukrajinštině jakožto jediném státním jazyce

Ukrajinská Nejvyšší rada, tedy jednokomorový parlament republiky, ve čtvrtek přijala zákon o ukrajinštině jakožto jediném státním jazyce.

Nyní se ocitají v situaci, kdy figura neutrální a nezajímavá začíná vykazovat přinejmenším velmi sympatickou odvahu, a to i tváří v tvář provokacím ruského prezidenta, který je sám cynicky označuje za „humanitární gesto“.

Zbývá už se tedy jen ptát, proč Putin tohle všechno dělá. Zajímavý názor v tomto ohledu vyslovil pan Leonid Volkov, blízký spolupracovník nejvýraznějšího ruského opozičního politika Alexeje Navalného.

Podle toho Zelenskyj Putina znervózňuje už tím, že doslova jako člověk odnikud drtivě porazil nejmocnějšího muže ukrajinského establishmentu. K tomu ostatně dodejme, že Zelenskyj po svém vítězství Rusům doporučil, aby se doma pokusili o něco podobného.

Studio 68. Rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Ještě zajímavější je ale jiný, v poslední době dosti frekventovaný závěr: V Moskvě se už dnes řeší, co bude s ruským prezidentstvím v roce 2024. Rusko zřejmě připravuje další územní zisk, jímž by se tentokrát mělo stát Bělorusko, jež bude obyvatelstvu prezentovat jako další Krym a postupnou obnovu SSSR.

Je-li tato spekulace správná, bylo by bláhovostí se domnívat, že právě Putin je ochoten jednat o nějaké deeskalaci na Ukrajině.

Spustit audio