Libor Dvořák: Ruské doklady pro obyvatele Donbasu. Co na to Volodymyr Zelenskyj?

25. duben 2019

Ukrajinské úřady se obrátily na předsedu Rady bezpečnosti OSN se žádostí, aby svolal mimořádné zasedání tohoto důležitého mezinárodního orgánu v souvislosti s nejnovějším výnosem Vladimira Putina.

Na jeho základě se zjednodušuje režim vydávání ruských osobních dokladů pro obyvatele okupovaných území ukrajinského Donbasu. Pro nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského takto ke všem dosavadním vzniká další a zcela nový problém.

Libor Dvořák: Nový ukrajinský prezident Zelenskyj. Co všechno je v jeho silách?

Novým ukrajinským prezidentem se stal Volodymyr Zelenskyj

Co se zdálo na počátku roku být jenom nesplnitelným snem známého a populárního ukrajinského televizního komika, stalo se v nedělním druhém kole ukrajinských prezidentských voleb skutečností.

Než se Volodymyr Zelenskyj stačil rozkoukat po svém nedělním drtivém prezidentském vítězství nad Petrem Porošenkem, už tu má první nepříjemný dárek od ruského prezidenta v podobě dokumentu, jímž se lidem žijícím v Doněcké a Luhanské lidové republice zjednodušuje získání ruského občanství.

V jistém smyslu se tu opakuje situace, známá nejdřív z pozapomenutého Podněstří  a poté z Jižní Osetie, kde byl stejný postup zvolen po bleskové pětidenní rusko-gruzínské válce z roku 2008.

V čem spočívá hlavní nebezpečí podobného procesu, je zřejmé: kdyby se Moskva náhodou rozhodla, že k sobě separatistická území Donbasu připojí, bude mít po ruce argument v podobě ruských občanů, které ohrožuje „kyjevská junta“.

Zelenského politická nezkušenost

Ondřej Soukup: Usmíří prezident Zelenskyj Ukrajinu s Ruskem?

Novinář Ondřej Soukup

Televizní komik Volodymyr Zelenskyj vstoupí do úřadu ukrajinského prezidenta až za měsíc, ale už teď desítky komentátorů uvažují, jaký bude jeho vztah ke Kremlu. Spekuluje se o tom, jestli je dost zkušený, aby mohl jednat s Vladimirem Putinem mezi čtyřma očima nebo jestli na něj nemohou ruské tajné služby něco vědět.

Dosluhující hlava ukrajinského státu Petro Porošenko toto ruské rozhodnutí rezolutně označil za vměšování do vnitřních záležitostí suverénního státu a vyzval k dalšímu zostření mezinárodních sankcí proti Ruské federaci.

„Rusko znovu překročilo červenou čáru a torpéduje mírový proces v Donbasu,“ soudí Porošenko. Vladimir Putin krátce po zveřejnění výnosu prohlásil, že rozhodně nechce nové ukrajinské státní moci způsobovat problémy (což z úst ruského prezidenta zní věru zajímavě!) a že tento ruský postup chápe jako „humanitární gesto“.

No a Volodymyr Zelenskyj? Ten se sice k problému zatím nevyjádřil osobně, ale jeho tým přišel s prohlášením, že nový prezident udělá vše pro to, aby „ochránil, poskytl nezbytnou pomoc a zabezpečil práva ukrajinských občanů, kteří jsou nuceni žít na okupovaných územích“.

K tomu, že by nový prezident Zelenskyj vyřešil zabetonovaný Donbas nebo Krym, jsem skeptický, říká novinář Pazderka

Novinář Josef Pazderka

Co bude znamenat nástup politikou nepolíbeného televizního baviče do nejvyšší funkce v zemi? Evropa novému prezidentovi Ukrajiny opatrně gratuluje a doufá v pokračování proevropského směřování, ruský prezident zas vzkázal, že se Zelenským jednání neplánuje. Jaký nový prezident bude ve skutečnosti?

S velkým zájmem a také napětím jsou proto očekávány již avizované rozhovory Zelenského s Putinem. Propastný rozdíl mezi oběma muži skvěle shrnula Silvie Kaufmannová v pařížském Le Mondu: „Známý komik a vítěz ukrajinských prezidentských voleb Kreml docela jistě moc nepobavil a nepobaví: jeho pán je totiž zvyklý mít co do činění s protivníky, kteří sdílejí jeho kulturní kód… Když zmizel Sovětský svaz, bylo Zelenskému 13 let. Dnes tento politický nováček… ztělesňuje nejen generační skok v postsovětském prostoru, ale reprezentuje i zjevný politický průlom. Pro Vladimira Putina, který je u moci už 19 let, je to zcela nová zkušenost. Porošenkův nástupce s ním není propojen rámcem stejných dějin a nesdílí s ním stejné stereotypy chování,“ soudí Silvie Kaufmann.

Studio 68. Rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Sečteno a podtrženo: Zelenského politická nezkušenost a diametrální psychologická odlišnost by pro nového ukrajinského prezidenta paradoxně mohla být i výhodou. To ovšem ukáže až bezprostřední setkání obou politiků.  

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.