Libor Dvořák: Nový ukrajinský prezident Zelenskyj. Co všechno je v jeho silách?
Co se zdálo na počátku roku být jenom nesplnitelným snem známého a populárního ukrajinského televizního komika, stalo se v nedělním druhém kole ukrajinských prezidentských voleb skutečností.
Šestým prezidentem nezávislé Ukrajiny se stal Volodymyr Zelenskyj. Jaké jsou příčiny drtivé porážky současného prezidenta Petra Porošenka a co čeká zemi za vlády jeho přemožitele?
Thomas Kulidakis: Křest ohněm nového služebníka lidu na Ukrajině

Volodomyr Zelenskyj, herec, bavič a hlavně nová tvář převezme otěže vedení Ukrajiny.
Hlavní hrdina populárního televizního seriálu Sluha lidu, učitel dějepisu Holoboroďko neboli Holobrádek se jednou naštve tak, že se rozhodne vystřídat v úřadu hlavy státu právě fungujícího prezidenta – a ono se to kupodivu podaří.
Seriál je ovšem jen televizní fikce, zatímco jeho herecký protagonista Volodymyr Zelenskyj vstupuje v těchto dnech do politiky zcela reálné. To, co vypadalo jako silvestrovský šprým, tedy oznámení Zelenského prezidentské kandidatury právě v poslední den loňského roku, se zkrátka po necelých čtyřech měsících bezvýhradně naplnilo.
Jaké jsou důvody této zatím skoro neuvěřitelné proměny? Tím základním je bezesporu únava voličů z beznadějně stejné politické garnitury, která nejvyšší patra ukrajinské politiky podle principu „krabice, krabice, hýbejte se“ ovládá už málem tři desítky let.
Jednat s Ruskem
Dalším důvodem je jistě okolnost, že ačkoli Ukrajina v posledních 15 letech zažila už dva mohutné všelidové vzmachy – tedy oranžovou revoluci roku 2004 a Euromajdan z přelomu let 2013-2014 – řadovému Ukrajinci to žádné opravdu průlomové změny v každodenním životě a hlavně v životní úrovni nepřineslo.
Libor Dvořák: Zelenskyj míří na nevýhodu Porošenka

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko svého soupeře Volodymyra Zelenského vyzval, aby se debata kandidátů před druhým kolem prezidentských voleb odehrála v neděli na největším stadiónu země v Kyjevě.
Naopak – po zmíněných revoltách, do nichž občané vkládali takové naděje, se žádný velký pokrok nedostavil a samotný politický proces spíše znovu a znovu odumíral. A v takových okamžicích elektorát v každé zemi reaguje stejně – dožaduje se nových tváří.
Ta Zelenského je bezesporu velmi sympatická, ale zatím nevíme, co se za ní skrývá. Nejde přitom o to, zda se v jeho předvolební kampani prosadily ruské peníze, zda je jen loutkou v rukou oligarchy Ihora Kolomojského či zda je to jen další z dnes celosvětově tolik frekventovaných populistů – to všechno ukážou následující týdny a měsíce.
Mnohem podstatnější je, zda je v jeho silách to, co národu od počátku roku sliboval: zatočit s korupcí, zastavit palbu v Donbasu, reformovat Minský proces či přímo jednat s Ruskem, potažmo s prezidentem Putinem a nevzdat se přitom ani jediného ukrajinského požadavku, vznášeného k Ruské federaci.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov už mimochodem oznámil, že Vladimir Putin je ochoten se Zelenským hovořit. Zároveň však jako obvykle připomněl, že Rusko není účastníkem konfliktu v Donbasu a k tomu požadoval, aby Kyjev přistoupil na jednání přímo se separatisty. Volodymyr Zelenskyj to v každém případě nebude mít snadné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.