Libor Dvořák: Zelenskyj míří na nevýhodu Porošenka

8. duben 2019
Kandidát na ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko svého soupeře Volodymyra Zelenského vyzval, aby se debata kandidátů před druhým kolem prezidentských voleb odehrála v neděli na největším stadiónu země v Kyjevě.

Tento poněkud neobvyklý, doslova gladiátorský souboj vyvolal sám Zelenskyj už 3. dubna. Porošenkovi se tento pro někoho možná cirkusový formát příliš nezamlouvá, ale v tomto případě ustoupit prostě nemohl.

Libor Dvořák: Ukrajinské volby prezidenta – impozantní výsledek Zelenského

Prezidentské volby na Ukrajině

Ústřední volební komise dál zpracovává výsledky včerejšího prvního kola prezidentských voleb na Ukrajině.

Televizní komik a bavič Zelenskyj je v současné době v jasné ofenzivě, což koneckonců vyplývá i z toho, že v prvním kole ukrajinských prezidentských voleb získal skoro dvakrát víc hlasů než patrně dosluhující prezident.

Proto přišel se řadou podmínek: právě on trval na tom, že debaty se budou konat na největším sportovišti země, a to v přímém televizním přenosu. Kromě toho – a to musí být pro Porošenka obzvlášť nepříjemné – musí současný prezident odvolat označení, jež pro Zelenského volil před prvním kolem voleb.

Ta byla opravdu nelichotivá a z Porošenkovy strany nejen neslušná, ale i neopatrná: mluvit o nejúspěšnějším soupeři prezidentského klání jako o „póvlu“, „klaunovi“ a „kašpárkovi oligarchy Kolomejského“ Porošenko prostě neměl. Není totiž vyloučeno, že mu tím naopak pár procent hlasů přihrál.

Jednání s prezidentem Putinem

Ivan Hoffman: Ukrajinská skepse, Porošenko a Zelenskyj

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Výsledek prvního kola prezidentských voleb na Ukrajině se obtížně vysvětluje.

Hlavním Porošenkovým problémem na ukrajinské politické scéně totiž je, že je na ní podobně jako třeba třetí v pořadí prvního kola Julie Tymošenková příliš dlouho a že je vnímán jako klasický oligarcha – přestože zřejmě právem upozorňuje na to, že on se na rozkrádání sovětského národního majetku nepodílel a že svou čokoládovou říši vybudoval z kariéry řadového obchodníka s kakaovými boby.

Další zátěží je fakt, že současný ukrajinský prezident po své protiruské rétorice posledních pěti let s Vladimirem Putinem k jednacímu stolu dost dobře usednout nemůže. Řada Ukrajinců by přitom ráda viděla, aby taková jednání proběhla.

Přesně na tuto zjevnou Porošenkovu nevýhodu Zelenskyj míří, když říká, že v případě prezidentského vítězství hodlá vést jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Samozřejmě k tomu nezapomíná dodat, že „obětovat území a lidi se nechystáme a celistvost Ukrajiny musí být hodnotou konstantní“.

Libor Dvořák: Ukrajinská prezidentská kampaň a dezinformace

Kandidát na ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj

Předvolební prezidentská kampaň a Ukrajina jde do finále: první kolo voleb se koná v neděli 31. března. Kampaň se nevyhnula trendu volebních procesů posledních let.

Za „prvořadý úkol“ nejúspěšnější prezidentský kandidát považuje ukončení bojů v Donbasu, a to prostřednictvím „reformovaného Minského procesu“. A jak to chce udělat? Doslova „zaklepat na dveře každého, kdo žije na okupovaných východních území, vysvětlit mu, že palba brzy skončí a že všichni ti lidé se opět vrátí do ukrajinské náruče“. Zní to naivně, ale nově.

Kandidátská debata na tribunách Národního sportovního komplexu v Kyjevě samozřejmě příliš důvěryhodně nepůsobí – televizní studio je pro podobný účel běžnější kulisou.

Studio 68. Rusista a redaktor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Můžeme ji ale (včetně formálních příznaků) považovat za výraz snahy unavené ukrajinské společnosti o to, aby do politiky této velké evropské země přišli zcela noví lidé. Ostatně – kdo dnes může tvrdit, že Zelenskyj nakonec na Ukrajině nebude plnit stejnou roli, jako na Slovensku Andrej Kiska a nejnověji Zuzana Čaputová? 

Spustit audio