Libor Dvořák: Prezident Pavel o míru

18. květen 2024

Velký rozruch minimálně po Evropě v tomto týdnu způsobil svým rozhovorem pro televizi Sky News český prezident Petr Pavel. Vyslovil se v něm totiž mimo jiné pro zastavení bojů na Ukrajině a zahájení mírových rozhovorů.

„Musíme válku zastavit a pak zahájit rozhovory o tom, na čem se lze domluvit. K nějakému kompromisu bychom dospět mohli, ale musely by s ním souhlasit Ukrajina, Rusko a země, které by se staly garanty takové dohody,“ prohlásil prezident Pavel v odpovědi na otázku, zda by Kyjev bez ohledu na cokoli, čeho jsme svědky, měl zahájit mírové rozhovory s Moskvou.

Čtěte také

Český prezident byl v rozhovoru pro zmíněnou britskou televizi skeptický k představě pokračování konfliktu a volal po realismu. Podle jeho názoru je naivní se domnívat, že Kyjev dosáhne navrácení všech ztracených území, jak je od počátku plnoformátové války požaduje Volodymyr Zelenskyj.

Ta se jen tak nevrátí, varoval Pavel. „Nutně musíme brát v potaz rizika další eskalace. Ukrajinci ztrácejí své životy i svou vlast a tuto válku by přitom mohli prohrát,“ připouští český prezident.

Čtěte také

Zároveň ovšem spojencům vyčetl přílišnou opatrnost, pokud jde o dodávky válečné pomoci Ukrajině, a připomněl, že Kyjev už dávno Západ žádal o její zrychlení, protože bylo naprosto jasné, že jakmile se po zimě zlepší počasí, Rusové přejdou do protiútoku.

Na druhé straně se Pavel jako drtivá většina evropských politiků domnívá, že vojáci NATO by do konfliktu přímo na ukrajinském válčišti zasahovat neměli, protože to by vedlo k přímé konfrontaci Aliance s Ruskem, „což si nikdo nepřeje“.

Zavánějící poraženectvím

Čtěte také

Ruská média i oficiální místa nad těmito výroky české hlavy státu skoro jásají, protože rétorika Petra Pavla byla až doposud o dost tvrdší. Méně už Rusko akcentuje předchozí konstatování českého prezidenta, že Rusko rozhodně nebude mírumilovným sousedem – přinejmenším do té doby, dokud se bude považovat za supervelmoc, která si osobuje právo ostatním diktovat pravidla hry.

Jak už bylo řečeno, nejnovější úvahy Petra Pavla viditelně potěšily Rusko. Otázkou je, zda měly zaznít právě teď, kdy se na Ukrajině rozhoduje doslova o všem.

Libor Dvořák

Hlas vrcholných představitelů ČR je poslední dobou zejména v Evropě docela slyšitelný a nebylo by tudíž dobré, aby tento hlas pronášel myšlenky sice racionální, ale marná sláva, zavánějící poraženectvím.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu 

Spustit audio