Ekonom Belousov novým ministrem obrany? Putin očividně počítá s velmi dlouhou válkou, hodnotí výměnu publicista Fištejn

13. květen 2024

V době probíhající ruské agrese spustil Vladimir Putin výraznou politickou změnu. Navrhl jmenovat Andreje Belousova ministrem obrany místo Sergeje Šojgua, který na tomto postu sloužil od roku 2012. Podle spisovatele a publicisty Jefima Fištejna je ale ještě významnější změna ve funkci tajemníka Bezpečností rady Ruské federace, kam na místo Nikolaje Patruševa nastupuje právě Šojgu.

„Samotný Patrušev, stejně tak jako jeho syn, měl v mocenské hierarchii současného Ruska zcela zvláštní postavení. Mnozí spekulovali o možném povýšení Patruševa, o obsazení místa samotného Putina anebo případně o jmenování jeho syna, který je rovněž viditelnou postavou v té hierarchii. A najednou Patrušev z různých důvodů jakoby vypadává,“ vysvětluje.

Jako podstatný důvod uvádí Fištejn skutečnost, že se nikdo nesmí ani objevit na možném seznamu kandidátů na Putinovo místa.

Čtěte také

„Tím, že v myšlenkách západních novinářů případně povýší až do této úrovně, už se stává nebezpečným pro Putina, který založil celý svůj mocenský systém na osobním vůdcovství. A to může být buď on, nebo nikdo. Je Putin, je Rusko. Není Putin, není Rusko.“

Přesunutím Sergeje Šojgua jeho osobní důležitost uvnitř hierarchie podle Fištejna poklesla. „Může to znamenat dvě věci. Buď Putinovu nespokojenost s průběhem války, která očividně nebere konce a má veškerý potenciál stát se válkou nekonečnou nebo zamrzlým konfliktem.“

„Druhým důvodem je aféra na ministerstvu obrany, která souvisí s (nyní již bývalým) náměstkem ministra obrany Timurem Ivanovem, který dnes je buď v cele předběžného zadržení, nebo bůh ví kde.“

Dlouhá válka potřebuje ekonoma

Ministerstvo obrany tak nyní povede ekonom Andrej Belousov.

Čtěte také

„Putin očividně počítá s velmi dlouhou válkou, ve které bude mnoho peripetií, protože pro takovou válku není důležité okamžité vítězství – to je nedosažitelné, ukrajinská armáda je na to příliš silná –, ale ekonomika, která tu válku musí podpořit všemi možnými způsoby.“

„Pokles životní úrovně, převod celého průmyslu do válečných kolejí – to je záležitost ryze ekonomická. Putin nepočítá s Belousovem jako s nějakým vojenským stratégem, géniem. To nebyl ani Šojgu. Ten byl podle všech názorů velmi průměrnou až unter oficírskou postavou, zcela oddanou svému panovníkovi. A teď se na následujících několik let nehodí,“ dodává Jefim Fištejn.

Jak moc je Fištejn znepokojen tím, že Severoatlantická aliance až do dnešního dne vlastně nemá jasno, jaký bude její podíl na případném řešení ruské agrese na Ukrajině? Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , knem

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.