Kosovský premiér roznáší strach, tvrdí prezident země Thaçi a vybízí k nedodržování nařízení proti COVID-19
V Kosovu bují rozepře nad vyhlášením opatření proti koronavirové pandemii. A to rovnou v nejvyšších politických patrech. Informuje o tom zpravodajský server Balkan Insight. Prezident Hashim Thaçi vyzval Ústavní soud, aby zasáhl proti novým nařízením premiéra Albina Kurtiho, které lidi mate, znejišťuje a roznáší mezi nimi strach.
Čtěte také
Nová, přísnější opatření týkající se shromažďování na veřejnosti a omezeného pohybu osob platí v Kosovu od pondělí. Prezident Thaçi ale vybídl policii i veřejnost, aby opatření nedodržovala, protože prý očividně porušují kosovskou ústavu. Ministerského předsedu současně vyzval, aby nařízení zrušil do doby, než se k nim vyjádří Ústavní soud.
Kosovský prezident trvá na tom, že svoboda občanů může být omezena jen v případě nouzového stavu. Jeho vyhlášení sice prezident minulé úterý podepsal, ale poslanci ho ještě nestihli schválit. Jak navíc vysvětluje server Balkan Isnight, v případě, že dojde k vyhlášení stavu nouze se souhlasem parlamentu, přechází vládní pravomoci na bezpečností radu. A té předsedá právě prezident Hashim Thaçi.
Spor mezi premiérem a prezidentem má ještě jeden rozměr. Kosovské vládě kvůli němu hrozí hlasování o vyhlášení nedůvěry. Iniciuje ho kosovská Demokratická liga, která v minulých dnech přišla o post ministra vnitra. Ten prezidentovo rozhodnutí vyhlásit v zemi stav nouze podporoval, i když by podle vlády vyvolalo jen zbytečnou paniku. Podle prezidenta teď ale lidé naopak panikaří kvůli opatřením, která proti koronaviru přijala vláda.
Demokratické primárky jedou (zatím) dál
Americký senátor Bernie Sanders se plánuje zúčastnit další debaty s bývalým viceprezidentem USA Joem Bidenem. S odvoláním na mluvčí Sandersovy kampaně o tom informuje americký list The Washington Post. Demokratický národní výbor už dříve oznámil, že další debata by měla být v dubnu.
Čtěte také
Zpráva přichází necelý týden poté, co Sanders po několika prohrách údajně zvažoval své pokračování v demokratických primárkách, ve kterých si strana zvolí prezidentského kandidáta pro podzimní volby. Nominační kongres mají demokraté naplánovaný na červenec a Biden má před Sandersem zatím značný náskok. Poslední zprávy jsou ovšem zatím nejjednoznačnějším znamením, že Bernie Sanders z primárek nehodlá vycouvat. Alespoň v nejbližší době, poznamenává americký deník.
Kampaň v primárních amerických volbách načas zmrazila koronavirová pandemie, popisuje dále The Washington Post. Obavy z šíření nákazy způsobily nejistotu a změny ve strategiích. Pandemie například znemožnila oběma nejvážnějším kandidátům o demokratickou nominaci pořádat tradiční mítinky. Jak Sanders, tak Biden jsou teď závislí na kampani po internetu.
Kvůli koronaviru museli také organizátoři debat začít uvažovat, v jaké podobě a kdy se uskuteční další střetnutí mezi kandidáty. Zatím poslední debata – a jediná, ve které se Sanders s Bidenem střetli napřímo – byla bez účasti publika. Jak americký list také připomíná, pandemie zasáhla i do organizace samotných primárek. Hned několik států je kvůli ochraně zdraví voličů odložilo.
Poslanci schválili 200miliardový schodek
Schválený schodek letošního českého rozpočtu se zvýší z původních 40 miliard na 200 miliard korun. V úterý večer o tom to ve stavu legislativní nouze rozhodla sněmovna. Příjmy rozpočtu tak proti původnímu plánu klesnou o bezmála 90 miliard korun, naopak výdaje mají vzrůst o více než 70 miliard. Nejvyšší deficit měl dosud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.
Čtěte také
Schodek chce vláda pokrýt hlavně vydáním státních dluhopisů. Česká národní banka totiž získá nové možnosti, jak obchodovat s cennými papíry, popsala v České televizi ministryně financí Alena Schillerová za hnutí ANO.
Vláda uvádí, že při sestavování rozpočtu na letošní rok se vycházelo z tehdy aktuálních dat a prognóz, které nepředpokládaly rozšíření nemoci COVID-19. Tato nemoc s sebou přinesla významný propad ekonomické aktivity, a tím i omezení daňových příjmů státního rozpočtu. Zároveň bude muset stát vydat z rozpočtu víc peněz na boj proti šíření epidemie a na podporu ekonomiky.
Ministryně Schillerová taky informovala, že Česko už utratilo téměř pětimiliardovou vládní rozpočtovou rezervu na letošní rok. Vláda za ni nakoupila zdravotnický materiál určený pro boj s epidemií koronaviru. Celkové příjmy rozpočtu by měly letos nově dosáhnout jednoho bilionu a 488 miliard korun a výdaje porostou až k hranici jeden bilion a 688 miliard korun.
Víc v audiozáznamu přehledu tisku.
Související
-
Po vítězství nacionalistické levice čekají Kosovo turbulentní změny
Bude zajímavé sledovat, jak se vítěz voleb Albin Kurti vypořádá s korupcí a chudobou. Ještě bouřlivěji než dosud by se pak mohly vyvíjet vztahy se Srbskem.
-
Jiří Pehe: Zemanovy výroky o Kosovu hrají do karet Rusku
Prezident Miloš Zeman spustil politickou ofenzívu, jejímž cílem je, aby Česká republika odstoupila od svého uznání nezávislosti Kosova z roku 2008.
-
Luboš Palata: Českým národním zájmem není podpora Srbska proti Kosovu
Zdál se to být jeden z vrtošivých bonmotů Miloše Zemana, kterým chtěl při oficiální návštěvě Srbska potěšit své hostitele.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.