Konsolidační balíček se nám podle místopředsedy ANO Havlíčka vymstí nižším HDP. Dlouhodobě ne, říká Skopeček z ODS
Vláda pokračuje v prosazení konsolidačního balíčku ve Sněmovně i přes kritiku opozice. Zvolila správnou cestu, jak ozdravit veřejné finance? Jan Skopeček (ODS) věří, že po letech nečinnosti přichází zásadní snaha odstranit strukturální problémy veřejných financí, Karel Havlíček (ANO) varuje, že navýšení daňové zátěže povede jen ke snížení českého HDP.
„Balíček je po mnoha letech první důležitý krok, ale protože veřejné finance jsou v dlouhodobé strukturální nerovnováze, vyléčit je bude chvíli trvat,“ uvádí.
Čtěte také
Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček zpochybňuje, že balíček povede k ozdravení veřejných financí zejména kvůli plošnému zvyšování daní. „Je to nemotivační a vrátí se nám to v nižším příjmu z hrubého domácího produktu.“
„Také nevěřím tzv. úsporám, které vláda předkládá, mimo jiné i proto, že je dodnes pan ministr Stanjura (ODS) nedokázal přesně pojmenovat,“ dodává Havlíček.
Závazek výše úspor jen v dotacích jednotlivých ministerstev činí 40 miliard korun, tvrdí Skopeček. „Úspory balíčku míří na roky 2024 a 2025, takže v těchto letech úspory realizovány budou.“
Skopeček ale uznává, že zvyšování daní ekonomice neprospívá. „Náš balíček ovšem není prorůstový, je restriktivní, ale v dlouhém období řeší nerovnováhy v české ekonomice, které když vyřešíme, ekonomický růst bude vyšší.“
Chlubení se snižováním dluhu
Havlíček nesouhlasí, že za několik měsíců balíček přinese úspory, a upozorňuje, že v roce 2014, kdy ANO přebíralo vládu, stáhla se tato zadluženost ze 43 procent na 29 procent. „Ano, v covidové době jsme dluh zvýšili, ale stále byl menší než v roce 2014.“
„Konsolidační balíček přinese úsporu na deficit státního rozpočtu ve výši 150 miliard korun a po osmi letech a předchozích dvou vládách, které nebyly schopny s veřejnými financemi nic dělat, je to první krok k udržitelným veřejným financím,“ opakuje občanský demokrat.
Čtěte také
Opoziční poslanec ujišťuje, že vláda ANO měla v úmyslu zahájit snižování schodku rozpočtu. „My bychom na to šli asi o 150 miliard korun ročně, takže během čtyř let bychom minimalizovali strukturální schodek a podpořili bychom i investice, což tato vláda nečiní.“
„Ani bychom nehodili přes palubu podnikatele a živnostníky, což tato vláda dělá, ale třeba ani vědce,“ předvídá kroky hnutí ANO, kdyby bylo opět u vlády, jeho 1. místopředseda Karel Havlíček.
Chlubení se tempem stahování státního dluhu není prý na místě. „Kolega Havlíček už neříká, že to nebylo díky tomu, že by šetřil, ale protože žili v éře velmi vysokého ekonomického růstu a ten dluh státu vůči HDP se snižoval, aniž by vláda něco dělala,“ odvolává se na ekonomický cyklus Jan Skopeček (ODS).
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Ekonom Kovanda: Velká migrační vlna by pohnula veřejnými financemi víc než konsolidační balíček
„Je to technokratické řešení, které je ošemetné, protože stanovuje pouze spodní mez,“ říká Lukáš Kovanda k dohodě o migraci.
-
Hampl: Konsolidační balíček je vyvážený a rozumný kompromis. Boj o jeho realizaci ale teprve začíná
V pondělí skončila lhůta, během níž mohli zástupci obcí, odborů, zaměstnavatelů anebo živnostníků podávat připomínky ke konsolidačnímu balíčku.
-
Viceguvernérka ČNB: Konsolidační balíček je krok správným směrem. Měli bychom se zbavit části dotací
Podle statistiků česká ekonomika letos za první čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 procenta. Projeví se pokles ekonomiky ve vývoji inflace?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.