Kolem Putina je tak 12 lidí, se kterými konzultuje. Sám se ale nikdy zákony neřídí, nastiňuje politický geograf Romancov
„S největší pravděpodobností platí to, co víme o Rusku obecně: zdaleka to není tak úžasné, jak Rusko tvrdí, ale zdaleka to není ani takový průšvih, jak bychom si přáli,“ nastiňuje stav režimu Vladimira Putina politický geograf Michael Romancov. Válka má přesto řadu negativních dopadů na ruské elity i společnost. „Je vidět, že se válka nedaří, Rusové mají obrovské ztráty na životech, na technice, což je něco, co se dostane i dovnitř společnosti a nějak tam rezonuje.“
V Osobnost Plus dodává: „Pak jsou ty daleko méně viditelné věci, a to dopady ekonomických sankcí, které začínají na ekonomiku a jejím prostřednictvím na ruskou společnost samozřejmě padat čím dál víc.“
Putin se nikdy podle zákonů neřídil, ale nejen on.
Hlava Kremlu tak podle všeho stále vládne tvrdou rukou a to, co se děje v jeho blízkém okolí, ven moc neproniká.
Čtěte také
„Putin se podle zákonů nikdy neřídil, ale to není jen čistě jeho specifikum. Bohužel v Rusku – a platí to i pro sovětskou epochu – se nikdy ti, kteří byli u moci, nemuseli ohlížet na jakékoli omezení, které my vnímáme jako standardně existující ve všech pluralitních systémech. To souvisí s tím, že sovětský systém nebyl pluralitní. A ani ten ruský není, až na velmi krátké záchvěvy na začátku 90. let,“ vysvětluje Romancov.
Spory ruských i zahraničních expertů a politologů se vedou i o takzvaných vnitřních zákonech. „Pokud použijete termín vnitřní zákon, je to nějaká tradice, která se vytvořila,“ popisuje.
Kolem Putina je vnější a vnitřní okruh lidí, ale kdo to je, to neví nikdo.
„Ale tvrdí se, že kolem Putina existuje tzv. vnější a vnitřní kruh. Mezi experty ale neexistuje shoda na tom, kteří konkrétní lidé v nich jsou. Navíc Putin je u moci přes 20 let, takže se personální obsazení za tu dobu pochopitelně měnilo. Nějaký typ konsensu se jim ale zatím vždy podařilo vygenerovat. Existuje názor, že vedle Putina je devět až maximálně 12 dalších lidí, se kterými svá klíčová rozhodnutí nějak konzultuje.“
Čtěte také
Rozhodně to ale nejsou členové vlády nebo ruského parlamentu. „Jsou to lidé, kteří mají velmi malou reálnou možnost, jak režim vůbec ovlivnit,“ nastiňuje politický geograf.
Romancov od začátku války na Ukrajině nezaznamenal jediné jméno z vnitřního Putinova kruhu, které by veřejně válku či speciální vojenskou operaci odsoudilo. „Vím, že na začátku konfliktu bylo několik velvyslanců v zahraničí, kteří dali najevo, že se jim to nelíbí. Ale velvyslanec není nikdo, kdo by byl schopen rozkolísat ruskou stabilitu.“
Náhlá úmrtí a pády z oken? Nikdo z nich nestál v hierarchii tak vysoko.
„Naopak víme, že je už 20 až 25 relativně vysoce postavených lidí, ať už z byznysových kruhů, nebo z těch, které jsou na pomezí byznysu a státní služby, které potkalo v uplynulém roce cosi tragického. Jsou to náhlá úmrtí a různé pády z oken, ale nikdo z nich nestál v té hierarchii tak vysoko, abychom z toho mohli odvodit, že se uvnitř užšího kruhu děje cokoli podstatného.“
Čtěte také
Přesto mohli hrát třeba i důležitou roli v prostředí „svých“ firem.
„Je možné, že šlo o drobné, ale třeba významné kolečko v kontextu například porušování sankcí. Buď plnili svou roli špatně, nebo se zalekli sankčního tlaku po únoru 2022… Možná to jsou ty signály, kterými režim cílí do nižších pater současného establishmentu a říká: ,Pozor, víme dokonce i o takto malých rybách‘.“
„Ale ty velké ryby kolem Putina, tak ty jsou teď s největší pravděpodobností ještě zcela loajální,“ uzavírá Michael Romancov.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Ondřej Soukup: Putin coby Sauron
Kremelským píáristům se při summitu Společenství nezávislých států povedl slušný zářez. Nechali vyrobit pamětní prsteny se symbolikou organizace a přáním Nového roku.
-
Vladimir Putin údajně plánuje útěk do Jižní Ameriky
Jak se válka na Ukrajině proměňuje v ruskou katastrofu, dělá prezident Vladimir Putin, co může, aby se neobjevil před veřejností.
-
Alexandr Mitrofanov: Putin je současný Hitler, dokládá ruský dokument
Více než dvouhodinový dokument Obyčejný fašismus si možná vybaví lidé starší generace. Natočil ho v roce 1965 jeden z tehdejších guruů sovětského filmu Michail Romm.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.