Kněz a vědec Alois Musil, přítel Arabů
Tak mimořádně rozsáhlé, stejně tak jako významné, dílo po sobě zanechalo jen málo českých spisovatelů a vědců. Alois Musil patří mezi ně. Přesto však je jeho jméno veřejnosti stále skoro neznámé. Rodák z moravského Rychtářova byl cestovatelem, etnografem, kartografem, orientalistou a také katolickým knězem.
Byl přezdíván moravským Lawrencem z Arábie nebo českým Karlem Mayem. Jeho život jakoby se odehrál v některém z dobrodružných románů, které sám psal.
Byl přítelem rakouského císařského dvora i Tomáše Garrigua Masaryka. Mezi Araby byl znám jako Músa ar Rueili či Músá šajch Číkí. Cesta nadaného chlapce ze spíše chudého selského rodu začala v Rychtářově nedaleko Vyškova.
Kněžskou dráhu započal z ryze pragmatických důvodů. Od dětství ho lákal Orient a tak se po gymnaziálních studiích vydal studovat do Jeruzaléma a do Bejrútu. Na přelomu 19. a 20. století navštívil opakovaně Blízký východ, kam se vydával na své geografické a etnografické výzkumy a studijní cesty.
Oblíbené „musilovky“
Prozkoumal a zdokumentoval řadu míst, která jsou zmiňována v Bibli a přispěl tak k novému pohledu na reálie Písma. Mezi jeho nejvýznamnější úspěchy ale patří objev pouštního zámečku Amra, který změnil dosavadní pohled na islámské umění.
O Blízkém východě napsal řadu odborných textů a zařadil se tak mezi významné orientalisty, jejichž dílo je citováno dodnes. Během první světové války se stal protihráčem Lawrence z Arábie, když byl rakouským císařským dvorem vyslán na Blízký východu, aby přesvědčil tamní kmeny k loajalitě vůči Osmanské říši. Neuspěl. Britové přišli dřív a nasadili víc peněz.
V nové Československé republice stál Alois Musil u zrodu Orientálního ústavu. Přednášel na Karlově univerzitě a psal: vědecké knihy a články i dobrodružnou literaturu pro mládež. Takzvané „musilovky“ byly tehdy oblíbenou literaturou a v leckteré domácí knihovně by se našly dodnes. Alois Musil zemřel v roce 1944 a záhy mělo být jeho jméno zapomenuto. Jako katolický kněz i jako muž, který měl blízko k TGM se stal postavou nežádoucí.
Rozhlasový dokument z cyklu Téma plus přibližuje osobnost Aloise Musila alespoň v základních obrysech. Pořad se natáčel v Praze, Rychtářově, Tel Avivu a Jeruzalémě.
Související
-
Z Čech až za polární kruh na rozkaz nacistů. Noráci byli nuceně nasazení Češi pracující v Norsku
Co tito muži v Norsku prožili a jaké vzpomínky na ně mají jejich potomci? To je Téma pro Lenku Kopeckou a badatele z Univerzity Karlovy i Norska.
-
Hanzelka bez Zikmunda. Kdo byl jeden slavný cestovatel bez druhého? Politik a obránce lidských práv
Už je to 20 let co Jiří Hanzelka 15. února 2003 opustil svět, který téměř celý procestoval. Alespoň v první části svého aktivního života.
-
V těžké době se najdou vůdci i cesty, o kterých jsme dosud nic netušili, myslí si antropolog Zelený
Antropolog a cestovatel Mnislav Zelený tvrdí, že lidstvo na vrcholu civilizace už bylo. „Samozřejmě to nevím, jen předpokládám,“ vysvětluje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.