Klára Notaro: Listopadová připomínka teroristických útoků ve Francii

27. listopad 2022

V listopadu si Francie připomíná tragické události z roku 2015, kdy několik islámských teroristických komand napadlo různá místa v Paříži. A právě nyní byl do kin uveden dramatický film Novembre, Listopad, režiséra Cedrika Jimeneze.

Hrdiny filmu jsou policisté antiteroristického oddělení – hlavní role ztvárnili skvělí herci  Jean Dujardin a Sandrine Kiberlain. Film líčí chvíle a dny po sérii atentátů 13. listopadu 2015. Tyto útoky proti západní civilizaci byly plánovány předem celý rok.

Čtěte také

Teroristé provedli atentát u stadionu Stade de France, kde se odehrávalo fotbalové utkání a kde byl mezi diváky i tehdejší prezident François Hollande. Zároveň jiná skupina teroristů střílela na klienty kaváren ve čtvrti frekventované mladými vzdělanými lidmi. A jiní teroristé systematicky zabíjeli diváky na rockovém koncertě v koncertní síni Bataclan. Za jediný večer zabili 130 lidí a 400 jich zranili.

Tyto temné, traumatizující scény film Novembre neukazuje, děj se soustřeďuje na práci policistů, kteří horečně hledají teroristy, kteří mají v plánu spáchat další zločiny. Na stopu přivede policisty mladá Arabka, která se dozví, kde se skrývají – na předměstí Saint Denis, nedaleko slavné gotické baziliky. 

Čtěte také

Policie zaútočí na jejich byt a v nekonečně dlouhé, téměř válečné scéně byt přemění v hromadu sutin, pod kterými zločinci zahynou. Diváci získávají pocit vítězství policie nad zlem, vítězství trpkého a pozdního. Ale přece jen vítězství.

Film přitahuje tisíce diváků

Návštěvnost kin ve Francii dlouhodobě klesá, ale film Novembre přitahuje tisíce diváků. V sálech je ticho jako v kostele a všichni napjatě sledují příběh, který je všem důvěrně známý, ale jehož volné převyprávění svým způsobem uklidňuje. 

Čtěte také

Film ukazuje, že spravedlnost je a bude. V tom spočívá jeho hlavní přínos. Je jen málo věcí, které Francouzi vnímají naprosto stejně, k nim patří atentáty proti demokracii. Všichni Francouzi ještě dlouho po atentátech cítili hluboký smutek.

Tuto křivdu, kterou teroristé způsobili, napravil deset měsíců trvající soudní proces, který skončil letos v červnu. Konal se ve starobylé budově Justičního paláce na ostrově de la Cité ve speciálně upraveném sále.

Spravedlivý trest

Jediný přeživší terorista Salah Abdeslam, narozený v Belgii, byl odsouzen na doživotí. Další muži, kteří zfanatizované skupině pomáhali, byli odsouzeni k trestům od dvou do třiceti let.

Terorista Abdeslam se u soudu nejprve prezentoval jako hrdý voják Islámského státu, ale po stovkách svědectví a výpovědí o tragických lidských osudech, o poničených životech, se jeho postoj změnil a on poprosil pozůstalé a lidi nesoucí následky střelby teroristů za odpuštění.

Čtěte také

Oběti teroristických útoků se po téměř rok dlouhém procesu mohou konečně oprostit od minulosti. Přijmout fakt, že už nejsou tou stejnou osobou, kterou byli před atentátem, že se na ně společnost dívá jinak, jako na oběti, že nemusí cítit vinu, že přežili, zatímco jejich přátelé zahynuli, a že mohou žít dál. 

Lidé, kteří při atentátech přišli o své děti nebo blízké nebo kteří přišli o zdraví, většinou označili trest doživotí pro Abdeslama jako spravedlivý. Říkají, že proces nepřinesl odplatu, ale usmíření a perspektivu, jak v životě pokračovat dál.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Spustit audio