Analytik Schneider: O selhání bezpečnostních služeb v Paříži bezpochyby šlo

23. únor 2017
Den podle...

Celý svět se po nočních útocích halí do trikolory. Jedny z nejhorších teroristických úderů v Evropě za sebou zanechaly 128 mrtvých a zhruba 200 zraněných.

Francouzský prezident je označil za válečný akt a zvýšil bezpečnostní opatření na nejvyšší stupeň. V Paříži je zákaz demonstrací, zavřeny jsou i turistické atrakce. Francie také posílila bezpečnostní podmínky u sídel svých zastupitelských úřadů, kulturních center a škol v zahraničí.

Selhaly zpravodajské služby? Jaká by měla být odpověď západního světa? A jak atentáty ovlivní naše uvažování uprchlících?

„Indicie, že za útoky stojí radikálové tzv. Islámského státu, jsou silné,“ uvedl v pořadu Víkend podle Tomáše Pavlíčka bezpečnostní analytik Jan Schneider.

I když to, že se nějaká organizace přihlásí k útoku, není 100% důkaz. Přesto existují i další souvislosti, připomněl expert.

„Souvislost je kromě toho, že se přihlásili sami, i časová: minulý týden byla velká akce, kdy bylo po Evropě pozatýkáno několik teroristů."

To potvrzuje, že šlo o akci velmi široce založenou. „Načasování vyplynulo nejspíš z toho, že se uzavírala smyčka, a bezpečnostní orgány byly čemusi na stopě, takže to teroristé spustili, než by byli odhaleni,“ domnívá se Schneider.

„Selhání bezpečnostních služeb tam bezpochyby bude,“ tvrdí analytik. „Těžko si představit, že by teroristé používali jiné způsoby spojení než internet a mobilní telefony.“

Schneider odhadl, že služby pravděpodobně zprávy radikálů zachytili, nestihly je ale dešifrovat. „Odposlechů mají tolik, že nejsou schopni v reálném čase vše vyhodnotit. Teď možná ex post zjistí, jak jim skládanka jde dohromady.“

„Přesto je velký otazník nad tím, jak je možné, že tak velké přípravy utekly pozornosti služeb,“ ptá se analytik. „Osobně to přisuzuji tomu, že v posledních letech spoléhají na sběr informací, ale zanedbává se práce s lidskou agenturou.“

Po teroristických útocích v Paříži lidé vyjadřují svou soustrast i u francouzské ambasády v Praze

Navýšení rozpočtu tajným službám je to nejmenší, co politici mohou udělat, navrhuje expert.

„Politici by měli provést audit toho, jak zpravodajské služby fungují, jestli jejich metody práce jsou adekvátní rizikům, stejně jako toho, zda sami úkolují rozvědky řádně a naslouchají nepříjemným zprávám.“

„Zpravodajská služba, která nenosí špatně zprávy, je zadarmo drahá,“ glosoval Jiří Schneider.

Politolog: Francouzská krajní pravice už na útoky reaguje

Politolog Michel Perrotino odhadl dlouhodobé reakce Francouzů na tragedii.

„Národní jednota se probudila, ale na druhé straně taková vzedmutí jsou spíše krátkodobá,“ připomněl. „Za měsíc máme krajské volby, rýsují se i prezidentské volby, pak přejdeme vlastně do normálu,“ předpověděl politolog.

Reakce francouzské krajní pravice na teroristické útoky už ale patrné jsou.

„Už se tak stalo, různí lídři krajní pravice se vyjadřují o nebezpečích islámu. Svým způsobem to vidíme i u republikánů.“

Znamenají francouzské události konec Schengenu, jak předpovídají někteří analytici?

„Stát se to může,“ říká politolog. „Zrovna Schengen je ale jeden z výdobytků evropské integrace, který je nejvíc vidět.“

Podle něj je to jedna z klíčových věcí, které jsou velmi pozitivně hodnoceny všemi občany Evropské unie.

„Všechno záleží na dalším vývoji událostí,“ konstatoval Michel Perrotino.

autoři: tpa , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.