Marek Hudema: Zdanit umělou inteligenci? Nebo s tím raději opatrně?

9. červen 2025

To není teoretická otázka, ale věc, o které se bude za takových pět let diskutovat na politické scéně nejen ve Spojených státech, ale i u nás. Na to můžete vsadit výplatu. Jenže nápad zdanit umělou inteligenci by nakonec mohl udělat víc škody než užitku.

Ekonomika, jak ji známe dne, se může za pár let radikálně změnit. Představte si třeba situaci, kdy je rakovina léčitelným problémem, ekonomický růst je 10 procent ročně a 20 procent lidí je bez práce. Zní to bláznivě?

Čtěte také

S tímto scénářem nedávno přišel Dario Amodei, šéf společnosti Anthropic, jednoho z lídrů ve vývoji umělé inteligence. Podle něj umělá inteligence nahradí spousty lidské práce.

O svá dobře placená místa přijdou třeba někteří právníci, programátoři a analytici. Amodei navrhuje jako řešení zdanění umělé inteligence. Stát by tak získal peníze, který by mohl dát těmto lidem.

Zdanit, nebo raději ne?

Amodei navrhuje mírné tříprocentní zdanění společností jako je Anthropic a těch, co využívají jeho služby. Jiní navrhují vyšší zdanění a zdanit přímo konkrétní umělou inteligenci či spíše agenta, který ji využívá. Je to totiž spravedlivější a čistší.

Čtěte také

Z toho by se pak platili buď příplatky lidem v profesích, kde je využití umělé inteligence omezené, nebo sociální programy. Anebo by každý člověk dostával od státu dávku na život.

Zní to skvěle, má to ale dva háčky. Zdanit umělou inteligenci je nejjednodušší, když je umělá inteligence právní osobou. Je pak však otázkou, proč by nemohla mít vlastní majetek a užívat ho?

Pokud by ale byly umělé inteligence produktivnější než lidé, bohatly by rychleji, a navíc by si mohly za peníze pořizovat své vlastní vylepšování, jejich ekonomická moc dál rostla, zatímco ta lidí upadala.

Moderní demokracie je přitom spojena s tím, že většina lidí platí daně, stát z nich žije, a to posiluje politickou moc občanů. Ostatně, všichni známe heslo americké revoluce: „Žádné zdanění bez zastoupení“.

Marek Hudema

Pokud by většina lidí žila ze státních peněz a daně platily umělé inteligence, je jen otázkou času, kdy by se objevil tlak na to, aby získaly v politickém systému větší vliv než lidé.

Zdanění umělé inteligence by tak paradoxně mohlo vést nikoliv k vyrovnání se s nepříznivými následky nástupu inteligentních strojů, ale k posílení ekonomické i politické moci strojů na úkor lidí.

Autor je komentátor serveru lidovky.cz

autor: Marek Hudema
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.