Když vidím Babišova prohlášení, tak mi není jasné, jestli mluví premiér, nebo zástupce Agrofertu, tvrdí europoslanec Kolaja (Piráti)

3. prosinec 2019

Jak by se europoslanci měli postavit k finální zprávě auditorů Evropské komise o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO)?

Podle místopředsedy Evropského parlamentu za Českou pirátskou stranu Marcela Kolaji by se finální verze auditu měla zveřejnit. Podle české eurokomisařky Věry Jourové ale bude audit neveřejný až do konce.

Čtěte také

„Tuto žádost inicioval kolega Mikuláš Peksa, který sedí ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Poslal dopis komisaři (Johannesi) Hahnovi (který má ve svém portfoliu evropský rozpočet). V něm se ptá, kdy dojde k publikaci finálních zpráv. Myslíme si, že by to mělo být co nejdřív, protože se to týká všech občanů Česka, ale i všech občanů EU,“ vysvětluje Kolaja v Interview Plus.

To, že zprávu mají „jen někteří“, pak považuje za rozplizlý stav, a tak by prý bylo líp, kdyby se zpráva dál netajila. „Pokud EK kritizuje střet zájmů a tou osobou je premiér ČR, tak když se vyjadřuje, tak to nese velké pochybnosti. Veřejnost ale dosud neviděla, co se tam vlastně píše, tudíž premiér zneužívá své pozice… a měl by se toho dál zdržet,“ vybízí Babiše.

Koho Babiš doopravdy zastupuje? 

A dodává i svůj postřeh k poslednímu chování premiéra. „Když jeho (Babišova) prohlášení vidím, tak mi není jasné, jestli se vyjadřuje jako zástupce českých občanů, nebo Agrofertu. A je taky zřejmé, že tyto pozice jsou si v rozporu,“ myslí si europoslanec.

Čtěte také

„Kdyby mluvil jako zástupce občanů, tak by asi těžko kritizoval Evropskou komisi. Spíš by jí měl děkovat, že tento problém řeší ve prospěch Česka. Pokud ale mluví jako zástupce Agrofertu, tak prohlášení, která poskytuje, nabývají určitého významu,“ doplňuje.  

Mezi argumenty, které zaznívají z úst předsedy vlády, třeba patří, že Komise „nám nemá co vykládat“ naše, české zákony. „To, co premiér tvrdí, je hloupost,… je to věc, která do kompetence Komise samozřejmě patří,“ reaguje Kolaja.

„EK je orgán, který dohlíží na implementaci evropských nařízení a směrnic. Je to orgán s exekutivní mocí. Takže taky hlídá zákony jednotlivých členských zemí nebo to, jestli se evropské peníze rozdělují a vyplácejí v souladu s evropskou legislativou.“

A co výrok, podle kterého Evropská komise nemá patent na rozum? „Ten patent nemám ani já, ani Andrej Babiš, ani vy,… ale je to obrovská autorita a jeden ze tří klíčových orgánů Evropy. Společně s Evropským parlamentem a Radou.“

Poškozuje Česko? 

Podle europoslance podobná prohlášení samozřejmě poškozují Česko. „Je to premiér země, která musela projít velkou změnou, aby se vůbec mohla k Unii připojit… Měl by se podobných prohlášení zdržet.“

Čtěte také

A může jeho chování poškodit celé Česko, nebo ne?

„Nemyslím, že to poškodí ČR jako takovou. Je to prostě premiér pro nějaké konkrétní funkční období. Z dlouhodobého hlediska si tak nemyslím, že by měla (Babišova) slova zemi poškodit. Na druhou stranu, vyjednávací pozice této současné vlády ji ale bezpochyby poškodit mohou,“ dodává místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Proč Česká pirátská strana vlastně nezvedla ruku pro novou Evropskou komisi Ursuly von der Leyenové? A proč europarlament schválil stav klimatické nouze? Odpovědi nejen na podobné otázky si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.