Kauza děkana Ševčíka odhaluje bídu českého vysokého školství, domnívá se novinář Dolejší
Kauza děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Miroslava Ševčíka odhaluje daleko větší problém českého vysokého školství, domnívá se novinář a politický reportér serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší. „Ukazuje to na bídu českého vysokého školství a univerzit. Docházím k závěru, že je to tím, že školy se těší neuvěřitelné akademické svobodě, což je asi správně, ale trochu se to přehnalo,“ říká v Osobnosti Plus autor podcastu Vlevo dole.
„Dnes jsou na tom tak, že jim nikdo nemůže moc mluvit do toho, jaké mají katedry a obory, ale čekají na to, že jim tam stát automaticky pošle peníze. Ale stát už nemůže nic říct k tomu, jestli nejsou na desetimilionovou zemi tři katedry japanologie – v Ústí nad Labem, v Praze a v Olomouci – moc, nebo málo,“ přidává novinář příklad, který sám označuje za extrémní.
Čtěte také
„Děkani a rektoři jsou voleni zaměstnanci, svými akademickými senáty – a ti zaměstnanci asi nezvolí někoho, kdo bude říkat: ,Chci, abyste víc makali, abyste sem vozili vědce ze zahraničí, abyste měli publikace v cizině, abyste se učili apod.‘ Spíš chtějí, aby pokračovali, jak jsou zvyklí,“ uvažuje.
Kauza Ševčíka vstoupila do povědomí od chvíle, kdy se rektor VŠE Petr Dvořák už několik měsíců marně snaží děkana fakulty odvolat proto, že prý poškozuje dobré jméno školy. Sám Ševčík a jeho podporovatelé z fakulty obvinění odmítají. Zatím posledním krokem byl souhlas s odvoláním, který rektor získal od Akademického senátu VŠE.
Padá zájem studentů i pedagogů
Novinář Dolejší také zjistil, že o Národohospodářskou fakultu je v posledních letech čím dál menší zájem mezi studenty.
„Dokonce i přesto, že byly za ,děkanování‘ Ševčíka sníženy požadavky u přijímacích zkoušek. Fakulta tak možná přišla i o ty nejnadanější studenty. Ale neříkám, že tam někdo talentovaný není.“
Čtěte také
„V roce 2010 studovalo na této fakultě 2,7 tisíc studentů, v současnosti je na magisterském a bakalářském oboru asi 1,4 tisíc studentů,“ přidává podrobnosti.
„Druhý problém je možná vážnější: za éry děkana Ševčíka opustilo školu mnoho učitelů, profesorů, vedoucích pracovníků kateder apod. Všichni pak mluvili o tom, že ne že by byli vyhozeni, ale že šlo o odchod po dlouhých sporech právě s děkanem.“
Podobný problém s nemožností odvolání tzv. svého děkana měla i bývalá rektorka Mendelovy univerzity a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová.
„Šlo o děkana, který byl zapletený v kauze, řekněme, prodeje titulů,“ popisuje novinář s tím, že podle Nerudové do senátů často kandidují ti jinde nejméně aktivní učitelé.
Čtěte také
„Protože ten, kdo dělá akce, publikuje v zahraničí, vzdělává se v cizině, má kontakty se zahraničními univerzitami, tak už nemá čas na to sedět ve vysokoškolském senátu,“ vysvětluje novinář.
Řešením by mohla být změna vysokoškolského zákona, ale na to by se teď hledala politická shoda hodně těžko.
„Ale nejkatastrofálnější důsledek, který to všechno má, je, že univerzity jsou nesmírně uzavřené.“ Učí samotní absolventi, a to často mnoho let a nejsou otevřené pro nikoho zvenčí.
Víc už si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Petr Šabata: Nový ministr školství Mikuláš Bek má čas na zázrak do konce září
Bylo dobré rozhodnutí vyslat na ministerstvo školství Mikuláše Beka? To se uvidí velmi rychle. Bude záležet, kolik miliard navíc získá na vzdělávání v rozpočtu na rok 2024.
-
Z dob komunismu jsme podědili školství, které produkuje konkrétní zaměstnance, kritizuje radní Vácha
Střední školy mají nedostatek kapacit pro nové studenty. O příčinách i řešeních debatují radní Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) a ředitel EDUin Miroslav Hřebecký.
-
České školství je mišmaš. Nikdo neví, kdo má školy reálně řídit, kritizuje podnikatel v oboru
Podnikatel kritizuje složitá pravidla pro otevření nových škol i to, že má Česko vysoký podíl odborných škol, přestože trendem ve světě je všeobecné vzdělání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.