Karel Hvížďala: Úmyslný chaos kolem zákona o státním zastupitelství

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
0:00
/
0:00

Protože už nikdo dnes přesně neví, kolik návrhů na novelu zákona o státním zastupitelství vůbec existuje, lze spekulovat o tom, že v jednu chvíli si někteří politici, kteří se hodlají zbavit dnešního nejvyššího státního zástupce a obou vrchních státních zástupců, rozhodli Sněmovnu zavalit co nejvíce návrhy, aby v připomínkovém řízení vznikl chaos, v němž se nikdo nevyzná. Toho se dá využít k různým záludnostem, které budou pro laiky ukryty v detailech.

V současné době existuje návrh projektu Rekonstrukce státu vypracovaný společně se spolkem Milion chvilek pro demokracii, návrh Ministerstva spravedlnosti, několik poslaneckých návrhů a návrh skupiny senátorů.

Všichni autoři tvrdí, že návrhy směřují k tomu, aby byla posílena nezávislost státních zástupců, ale bohužel ani jeden z nich není systémový.

Politické ovlivňování kauz jsem zažil, od Benešové to ale nečekám, říká žalobce Šereda

Petr Šereda

V Praze a dalších velkých českých i moravských městech v pondělí opět demonstrovaly desítky tisíc lidí. Sešly se už potřetí za sebou a další protest plánuje pořadatelský spolek Milion chvilek pro demokracii na příští týden. Důvodem je jmenování nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

Jaké záludnosti návrhy mohou skrývat lze ukázat na návrhu ministerstva spravedlnosti, který byl prý sepsán na základě požadavků GRECO, což je uskupení 48 evropských států a USA, které bedlivě sleduje boj s korupcí v jednotlivých státech, ale nesoustřeďují se jen na justici. Záběr jeho činnosti je mnohem širší: GRECO zkoumá korupci nejen ve státní správě, ale i v soukromém sektoru.

Doporučení tohoto uskupení, které se týkalo České republiky, znělo: Posílit nezávislost nejvyššího státního zastupitelství. Konkrétně upozorňovalo na to, že by nejvyšší státní zástupce neměl být bezdůvodně odvolatelný.

Na toto doporučení se odvolává i nová ministryně spravedlnosti i když její návrhy směřují opačným směrem. Navrhuje nastavení funkčního období pro všechny, vznik výběrových komisí, v nichž by byli dva zástupci ministerstva a jeden soudce, kterého by vybíralo či doporučovalo ministerstvo, takže by právě ministerstvo mělo většinu.

Brzy se uvidí

Dnes návrhy podávají šéfové státních zastupitelství. A podobně je tomu i s odvoláváním státních zástupců: dnes je možné odvolat státního zástupce jen kvůli závažnému porušení povinností a v novém návrhu je už použito jen sousloví porušení povinností.

Karel Hvížďala

V současné době se dotyčný může odvolat ke správnímu soudu, podle nového návrhu by bylo možné rozhodnout o odvolání jednokolově.

Z toho evidentně vyplývá, že snaha je opačná, než jakou paní ministryně deklaruje veřejnosti.

To byl zřejmě důvod, proč Nejvyšší státní zástupce spolu se senátory v minulých dnech přišel s návrhem změny Ústavy, podle které by byla státní zastupitelství vyňata z kompetence výkonné moci. Za tuto variantu se postavil i předseda senátního ústavně právního výboru, a dokonce i paní ministryně spravedlnosti veřejně sdělila, „že by takovému kroku byla nápomocná“.

Již příští dny nejspíš ukáží, jestli to myslela ona a s ní spřízněné strany vážně, protože návrhy dostane Legislativní rada vlády. V prvním čtení by se při urychleném řízení mohla novela dostat do Sněmovny již v září.

Autor je publicista

Spustit audio

Související