K prvorepublikové mládeži promlouval prezident Masaryk, ale i Baťa nebo novinář Josef Laufer
Příměr s koloběžkou použil ve svém projevu k československé mládeži náš dlouholetý velvyslanec v Paříži Štefan Osuský. Mládež v období první republiky vyslechla velké množství nejrůznějších projevů našich předních politiků. V rozhlasovém archivu a v naší nejstarší dochované nahrávce z 28. října 1928, jsme našli ukázky ze slavného Masarykova projevu k dětem.
Uslyšíte i část projevu Štefana Osuského (31. března 1889– 27. září 1973), našeho velvyslance, a od roku 1939 doživotního exulanta, z roku 1933.
Politický výběr končí projevem Edvarda Beneše z června 1938 ke středoškolské mládeži. Jde o jakýsi (nezamýšlený?) testament končící demokratické první republiky. Obnovy demokracie po roce 1989 se z naslouchajících mladých lidí dočkali jen někteří, a to až v důchodovém věku.
Baťa: S vysvědčením do života
K mládeži ovšem hovořili i představitelé podnikatelských kruhů, umělci a další významné osobnosti. Z dochovaných nahrávek uslyšíte ukázku z rozhlasového projevu nazvaného „S vysvědčením do života“ podnikatele Jana Antonína Bati z června 1938.
Příspěvek zakladatele naší sportovní rozhlasové žurnalistiky Josefa Laufera ze září 1936, a také z francouzštiny tlumočený projev generálního sekretáře Společnosti národů Josepha Avenola ze speciálního rozhlasového programu určeného v roce 1936 naší mládeži.
Ke slovu ovšem přišla i mládež samotná – z řady mládežnických projevů jsme vybrali unikátní proslov čerstvého maturanta a později skvělého básníka Ivana Blatného z června 1938. Ten emigroval v roce 1948 a v zahraničí v roce 1990 také zemřel.
Jde o jedinou nahrávku básníkova hlasu v archivu Českého rozhlasu. Vybrali jsme také promluvu slovenské maturantky z téhož pořadu. Zazní i úryvky z pořadů a reportáží představujících různá mládežnická prostředí, například středoškolské hry či skauting.
Pořad uzavírá společná výzva mládežnických organizací různých politických stran, do té doby spíše soupeřících, ke klidu a pořádku z 22. září 1938 – tedy těsně před přijetím mnichovského diktátu. Konec první republiky byl tehdy vzdálen pouze několik dnů.
Prvorepubliková mládež byla adresátem řady pozoruhodných a archivně dochovaných projevů nejrůznějších politiků, podnikatelů i umělců. Uslyšíte třeba Tomáše Garrigua Masaryka, podnikatele Jana Antonína Baťu, ale i skauty a středoškolské cvičence.
Související
-
Jídelníček dělníků za 1. světové války? Bez masa, brambor a mouky, popisuje historik
Dělník je stroj, který musí dostávat vědecky přesně stanovené množství paliva. Takový pohled na člověka panoval na začátku minulého století.
-
Maso bude! Jak se nakupovalo v letech, která ještě pamatujete
Limonáda jako nedostatkové zboží, uhlí na příděl nebo trvalý nedostatek masa. I takové bylo nakupování v letech, která jsou sice pryč, až tak dávno to tedy nebylo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.