Konec nekonečně dlouhé dočasnosti. Před 35 lety Sověti souhlasili s odchodem vojáků z Československa
Téměř třiadvacet let, přesně 8345 dní, trvala okupace našich zemí armádou „bratrů ve zbrani“. Ukončila ji až dohoda mezi vládami Československa a Svazu sovětských socialistických republik o odchodu sovětských vojsk z území tehdejší ČSSR. Tu ministři zahraničí obou zemí Jiří Dienstbier a Eduard Ševardnadze podepsali 26. února 1990 v Moskvě. Československo se tak stalo první zemí východního bloku, která dokázala vyprovodit sovětské vojáky ze svého území.
Invaze vojsk Varšavské smlouvy, tehdejších spojenců naší lidové armády, do Československa se v osudných srpnových dnech roku 1968 zúčastnilo zhruba 100 tisíc vojáků, 2300 tanků a 700 letadel. Okupační vojsko se postupně rozrostlo až na 750 tisíc lidí.
Čtěte také
Zatímco Maďaři, Bulhaři a Poláci naše území postupně opustili, sovětská vojska tu zůstala a jejich pobyt legalizovala potupná Smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk, kterou 16. října 1968 podepsali předseda československé vlády Oldřich Černík a předseda Rady ministrů SSSR Alexej Kosygin.
O dva dny později dokument schválilo Národní shromáždění. Pouze čtyři jeho poslanci – František Kriegel, František Vodsloň, Gertruda Sekaninová-Čakrtová a Božena Fuková – s dokumentem nesouhlasili a hlasovali proti. O rok později kvůli tomu doposlancovali a v období normalizace se za to navíc ještě dočkali perzekuce.
Generál Vorobjov jako poslední
Slovo „okupace“ se v souvislosti s pobytem ozbrojenců z Východu nesmělo říkat, oficiálně to byla internacionální pomoc, která měla Československo chránit před revanšistickými rejdy západoněmeckých militaristů.
Koncem 80. let minulého století byla okupační vojska rozmístěna v 67 posádkách na území českých zemí a v 16 posádkách na Slovensku. Pobývalo tady 73,5 tisíce sovětských vojáků a téměř 40 tisíc jejich rodinných příslušníků.
Čtěte také
A tak nebylo divu, že se hned po listopadu 1989 objevily snahy jejich pobyt u nás ukončit. I přes řadu obstrukcí ze sovětské strany se to nakonec za relativně krátkou dobu podařilo a poslední vojenský transport opustil území Československa 21. června 1991.
Velitel Střední skupiny sovětských vojsk, generál Eduard Vorobjov, odešel jako vůbec poslední okupant z československého území o šest dní později, 27. června 1991.
Více než dvacetiletou okupaci nepřežilo přes 400 československých občanů, po sovětské armádě zůstaly také rozsáhlé materiální a ekologické škody.
26. únor 1990, den podpisu Dohody o odchodu sovětských vojsk z území tehdejší ČSSR, tak oficiálně ukončil dočasnost, která měla trvat věčně.
Zajímavé ukázky z této jedné z nejvýznamnějších kapitol našich novodobých dějin si poslechněte v pořadu Archiv Plus.
Související
-
Okupační vojska přijela během jedné srpnové noci, jejich odchod se organizoval měsíce
Během srpnové noci z 20. na 21. srpna roku 1968 obsadila vojska Varšavské smlouvy pod vedením sovětské Rudé armády Československo. Jejich pobyt trval dlouhá desetiletí.
-
Když Sověti odcházejí. Jak zachytily rozhlasové mikrofony odsun sovětských vojsk?
V noci z 20. na 21 srpna 1968 okupovala naši zemi vojska pěti států Varšavské smlouvy. Sovětské jednotky u nás zůstaly až do počátku 90. let.
-
Michael Kocáb: Nic společensky významnějšího než odsun sovětských vojsk už v životě dokázat nemůžu
Michael Kocáb říká o hudbě, že je to ‚to nejlepší‘. Působí řadu let jako politik a aktivista, s mnoha věcmi není spokojený, ale na založení vlastní strany mu chybí čas...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.