K Lex Ukrajina II máme výhrady. V ukrajinské komunitě pak bude plno zranitelných, říká Rozumek z organizace pro pomoc migrantům
Vláda schválila novelizaci takzvaného Lex Ukrajina, která má mimo jiné omezit podporu pro uprchlíky a motivovat je k zapojení do pracovního procesu. „Návrh upřesňuje pravidla, která odpovídají novým skutečnostem,“ vysvětluje předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Pro samosprávy je totiž například důležité vědět, kde fakticky pobývá cizinec s dočasnou ochrannou.
„Horečně probíhající migrace je pro nás složitá,“ konstatuje Lukl. Upozorňuje, že pro úspěšnou integraci válečných uprchlíků je potřeba najít nejen bydlení, ale zajistit dostupnost zdravotní péče nebo školní docházku pro děti.
Čtěte také
Od novely zákona Lukl očekává adresnost dávek, zjištění faktického pobytu osob a možnost efektivně rozprostřít potřebné uprchlíky po celé republice.
Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek má ale k navrhovaným změnám výhrady. Nelíbí se mu například plošné omezení podpory: „V komunitě se bude nacházet spousta zranitelných lidí, pro které bude ten zásah velký.“
Host Tématu dne věří, že vláda zůstane v rovině pozitivních motivací a nebude na běžence vyvíjet tlak například prostřednictvím platby za zdravotní péči.
Adla Paruchová, redaktorka, Český rozhlas
František Lukl, předseda Svazu měst a obcí, starosta Kyjova, náměstek hejtmana Jihomoravskho kraje
Pavel Novák, redaktor
Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům
„V Lex Ukrajina II vidím velký problém. V tom, že se výslovně znemožňuje podávání jakýchkoli jiných žádostí o pobyt. I když si najdou práci, znemožňuje se jim podat si žádost například o zaměstnaneckou kartu. Vnímám to jako velkou nejistotu – jak pro zaměstnavatele, tak pro samotné uprchlíky,“ tvrdí Rozumek.
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové. Novelu mají v úterý projednat poslanci.
Související
-
Sociální a právní služby pro uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny
Jak vzniklo Radio Ukrajina v Praze. Příběh vědce řeckého původu Alexandra Knápka. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Ilona Zasidkovyčová.
-
Primátor Hřib: Hasiči, policie i neziskovky už romské uprchlíky na hlavním nádraží nezvládají
„Jsem rád, že vláda vzala na vědomí, že je v Praze čtyřikrát víc uprchlíků na hlavu než jinde,“ uvádí primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
-
Ať části uprchlíků zůstane dávka od státu. Malý úvazek jim stačit nemůže, doporučuje expert Šimáček
Podle PAQ Research klesá počet lidí, kteří si myslí, že jsou Ukrajinci dobře začleněni do společnosti. Co má stát dělat teď? Debatují hejtmanka Pecková a expert Šimáček.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.