Jourová: Teď krizi oddřou demokraticky zvolené vlády, ale mám obavu, aby po covidu nepřišli populisté
V Česku začíná předvolební kampaň. Uprostřed koronakrize jsou karty rozdané jasně, domnívá se česká eurokomisařka Věra Jourová: (ANO) „V době pandemie chtějí lidé vidět výsledky, nejen sliby. Mám ale obavu z postcovidové situace.“ Právě v období po odvrácení hrozby přeplněných nemocnic bude podle ní potřeba zvýšená ostražitost. „Teď to demokraticky zvolené vlády oddřou, ale mám obavy, aby po covidu nepřišli ke kormidlu populisté, kteří budou na kritice získávat laciné body.“
Měli bychom se připravit na pouhou kritiku pro kritiku, kdy „noví spasitelé“ nenabídnou žádnou alternativu, varuje sto dnů před volbami v Česku eurokomisařka. „Měli bychom být schopní to odmítat. Nebo se alespoň ptát – co navrhujete vy?“
Čtěte také
Zdravá kritika postupů vlády v době krize je bezpochyby na místě, přiznává s tím, že Evropa na pandemickou krizi skutečně nebyla připravená. „Na rozdíl třeba od některých asijských států, kde už si nějakými epidemiemi prošli.“
Jourová ale věří, že Češi jsou na jakékoli tendence k vypínání demokratických pojistek velmi citliví. Připomíná třeba demonstrace po posledním střídání na postu ministra spravedlnosti, který po Janu Kněžínkovi obsadila Marie Benešová (za ANO).
Jaký je populismus u nás?
Politolog z Insitutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Martin Mejstřík připomíná, že populismus v České republice není tak docela podobný tomu, který můžeme vidět za hranicemi.
Čtěte také
„Například v Polsku, Maďarsku nebo Německu jsou za populistické strany považovány ty, které mají nějakou jasnou ideologii a sérii hodnot – většinou silně konzervativních, pravicových a národoveckých. Zatímco u nás je populismus primárně spojen s postavou pana premiéra Babiše (ANO).“
Tuzemským specifikem je podle Mejstříka populismus technokratický, který je spíš prostředkem k udržení se u moci a nemá žádnou koherentní ideologii.
Populistou dokážou problém popsat jednoduchými slovy a přijít s návrhem jednoduchého řešení. Nemusí být realistické, ale je srozumitelné.
Martin Mejstřík
Síla populistických politiků spočívá v tom, že potenciálním voličům říkají právě to, co chtějí slyšet, tvrdí politolog. „Dokážou problém popsat velmi jednoduchými slovy a přijít s návrhem jednoduchého a srozumitelného řešení, které často nemusí být realistické, ale pro ty lidi je srozumitelné.“ V tom mají populisté oproti tradičním politikům značně navrch.
Věra Jourová, eurokomisařka
Iveta Radičová, socioložka a bývalá slovenská premiérka
Martin Mejstřík, politolog z Insitutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
„Jedinou účinnou strategií je odpracovat si své a ukázat lidem, že se jim za jejich vlády daří dobře,“ radí tradičním stranám Mejstřík. Je to ale dlouhodobý proces, uznává s tím, že obecný recept na to, jak nad populismem zvítězit, zatím není.
Jak se můžeme poučit z populistické zkušenosti Slovenska, odpovídá slovenská expremiéra Iveta Radičová. Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lucie Vopálenské.
Související
-
Politolog Kopeček: Je vidět propad důvěry v Babiše. To je významnější, než kolik má ANO v průzkumech
Za sto dnů Češi rozhodnou o tom, kdo zasedne v poslanecké sněmovně. Český rozhlas nechal zpracovat průzkum, podle kterého se k volbách chystá 66 procent voličů.
-
Politolog Merkel: Největším nepřítelem demokracie nemusí být ultrapravice, ale neliberální demokraté
Za velký problém Wolfgang Merkel považuje moralizování, kdy se odlišné postoje označují za špatné a nemorální. Vadí mu také označování lidí za Corona-leugner čili lháře.
-
Pandemie, vztah k Rusku nebo vlna populismu. Jaké globální dění ovlivňuje podzimní české volby?
Lenka Kabrhelová mluví se zahraničněpolitickým analytikem Českého rozhlasu Filipem Neradem.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.