Jiří Pehe: Prezidentské klání se asi rozhodne mezi třemi favority

4. listopad 2022

Rozhodnutí expremiéra Andreje Babiše kandidovat na prezidenta fakticky určilo, že hlavními favority prezidentské volby budou vedle Babiše generál ve výslužbě Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity a ekonomka Danuše Nerudová. Šance ostatních kandidátů do tohoto souboje tří hlavních favoritů zasáhnout jsou ve světle průzkumů poměrně malé.

Pořadím v dosavadním žebříčku kandidátů mohou ještě zamíchat televizní debaty. Jenže snad jen s výjimkou senátora Pavla Fischera, který může oslovit veřejnost svojí znalostí zahraničně-politických a bezpečnostních témat i uvážlivým vystupováním, budou televizní debaty spíše míchat už jen pořadím mezi třemi současnými favority.

Čtěte také

Kdyby Babiš nekandidoval, pole hlavních favoritů by bylo možná o něco širší, protože zejména levicoví voliči by nejspíš hledali někoho jiného než centristické kandidáty, jako jsou Pavel a Nerudová. Ve hře tak mohl být za určitých okolností kupříkladu i odborový předák Josef Středula.

Babišovo rozhodnutí kandidovat ale zásadně změní dynamiku prezidentského souboje, protože expremiér je silně polarizující osobnost. Velká část voličů tak bude zvažovat, který z ostatních kandidátů má reálnou šanci Babiše porazit.

Hlavní téma prezidentského klání

Babiš na rozdíl od Pavla není silný v bezpečnostních otázkách a bude se tedy snažit svoji kampaň i svoje vystoupení v televizních i rozhlasových debatách zaměřit na nedobrou ekonomickou situaci, inflaci i rostoucí ceny energií, z nichž viní současnou vládu Petra Fialy.

Čtěte také

To je ovšem riskantní strategie, protože ani Pavel ani Nerudová nejsou vládními kandidáty. Proti vládě Petra Fialy se sice nevymezují tak prvoplánově jako lídr současné sněmovní opozice Babiš, ale od vlády si drží kritický odstup. A to i navzdory tomu, že vládní koalice oba, spolu s Pavlem Fischerem, označila za pro ni přijatelné budoucí prezidenty.

Tématem kampaně nepochybně bude, že Babiš i Pavel si v různých podobách zadali s minulým režimem. Oba byli v komunistické straně, oba před pádem bývalého režimu nastartovali slibné kariéry v oblastech, které byly pro něj klíčové – Babiš v zahraničním obchodě a Pavel v armádě.

Pokud tato problematická minulost obou přispěje k tomu, že se jí budou snažit v debatách vyhnout, protože nic nezískají vzájemnými útoky, bude to jistá výhoda pro Pavla. Jeho práce pro demokratický režim po roce 1989 je impozantní, přičemž v posledních třiatřiceti letech bychom těžko našli nějaké jeho selhání. Babiš sice uspěl v podnikání, stal se jedním z nejbohatších Čechů, ale jeho minulost je po roce 1989 prošpikována skandály.

Čtěte také

Neustojí-li ale oba mediální tlak, aby debatovali o tom, kdo si s minulým režimem více zadal, může z toho profitovat Nerudová, která – už kvůli svému věku – problematickou minulost před rokem 1989 nemá. Voliči – otrávení vzájemnými spory Babiše a Pavla o výklad minulosti – mohou začít přecházet k ní coby kandidátce, která má dostatečně čistý štít na to, aby se mohla soustředit na budoucnost.

Nerudová může coby ekonomka být lépe schopná než Pavel ustát Babišovy případné snahy vydávat se za ekonomického spasitele. Pokud by se hlavním tématem debat naopak stala bezpečnost země ve světle ruské invaze na Ukrajině, bude mít nad oběma soupeři jasně navrch Pavel. A na zatím vedoucí trio se může začít dotahovat Fischer.

Jiří Pehe

Hlavní téma prezidentského klání po vstupu Babiše do něj ale bude – stejně jako ve sněmovních volbách – Babiš. O příštím prezidentovi, zdá se, rozhodne, zda přesvědčí veřejnost, že se může povznést nad dosavadní polarizující strategii, s jejíž pomocí sice získal pevné voličské jádro, ale zároveň mnohem více odpůrců. Pokud jde o Nerudovou a Pavla, o jejich případném vítězství rozhodne, kdo z nich bude schopný přesvědčit kritickou část veřejnosti, že Babiše dokáže porazit.

Autor působí na New York University Prague

autor: Jiří Pehe
Spustit audio

Čekání na prezidenta

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.