Jefim Fištejn: Dobře placený boj za rovnoprávnost

2. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Patrisse Cullorsová, spoluzakladatelka společnosti Black Lives Matter

Jedním z nejvýraznějších fenoménů posledních let ve Spojených státech je vznik hnutí Black Lives Matter, ve zkratce BLM. Je to předvoj globálního boje proti rasismu a zároveň indikátor pokrokovosti té které společnosti. V Americe se podle vztahu k tomuto hnutí pozná, kdo vězí v minulosti a kdo je již oběma nohama v zářné budoucnosti.

Opravdový latentní rasista se dobře pozná už podle toho, jak se dětinsky domnívá, že všechny životy jsou důležité. Nejeden skrytý rasista doplatil na svou neschopnost rozlišovat mezi opravdu důležitým a falešným heslem tím, že přišel o zaměstnání a možnost kariérního růstu.

Čtěte také

Leč mýlí se ten, kdo si myslí, že pravý altruismus musí být nutně špatně placeným povoláním vykonávaným z čirého duševního pohnutí, nikoli zdrojem slušných příjmů. Americký deník New York Post popisuje zdařilý osud jisté Patrissy Cullorsové, takto výkonné ředitelky hnutí Black Lives Matter.

Ta nedávno oznámila, že hodlá na tuto funkci rezignovat, neb se cítí být bojem za práva Afroameričanů již značně vyčerpaná a hlavně se hodlá věnovat lukrativnějšímu povolání televizní komentátorky a také prodeji svých knih, které určitě v příštích letech sepíše.

Deník New York Post přitom záludně tvrdí, že rezignace neúnavné bojovnice za rovnoprávnost ožebračených barevných spoluobčanů souvisí spíše se skandálem, který propukl v hnutí BLM.

Podpora může mít nejrůznější podoby

Tisk totiž popsal značně nákladný způsob života, který vede Cullorsová, náhodou majitelka nemovitostí v hodnotě mnoha milionů dolarů. Jednou z takových výhodných koupí je dům s obytnou plochou 220 metrů čtverečných mezi městy Los Angeles a Malibu, se soukromou příjezdovou cestou. Dům stál pouhého půldruhého milionu dolarů, no nekup to!

Čtěte také

Vlastní také další dva domy v okolí Los Angeles, ranč ve státě Georgia s hangárem pro soukromá letadla a garáží na desítky aut. Pro strýčka příhodu si nemohla odepřít také slušné obydlí na Bahamských ostrovech.

New York Post poznamenává, že jen v roce 2020 do fondu BLM byly převedeny dary v hodnotě 90 milionů dolarů. Oficiálně měl být fond používán pro běžné výdaje, na granty organizacím s prokazatelně afroamerickým složením a také na dobročinné projekty. Někteří kritizovali neprůhlednost hospodaření fondu a volali po tom, aby peníze šly hlavně na podporu rodin obětí policejní zvůle. Cullorsová tehdy kontrovala tím, že taková podpora může mít nejrůznější podoby, které nejsou na první pohled zřetelné.

Jefim Fištejn

Nynější skandál je spojen s nařčením, že drahé nemovitosti si neúnavná bojovnice za práva černých spoluobčanů pořídila právě z těchto darovaných prostředků. Můžete třikrát hádat, co odpověděla aktivistka na tyto insinuace.

Úředně prohlásila, že ona sama je „typickou obětí rasistických útoků ze strany pravicových médií“. Jako oběť má samozřejmě nárok na slušné odškodné za prožitá utrpení. O nich teď bude psát knihy a počítá s dobrým prodejem svých děl.

Autor je publicista

autor: Jefim Fištejn
Spustit audio