Jediný program koalice v Kraji Vysočina je protest proti ANO, říká Kukla. Nový hejtman Schrek: Zazněl silný hlas voličů vyhnout se koalici s ANO

14. říjen 2020

Hnutí ANO sice zvítězilo v krajských volbách v 10 regionech, ale na vedení se bude podílet nejspíš jen ve třech krajích. Premiér Andrej Babiš (ANO) mluví o spiknutí nenávisti. Je neochota vyjednávat s vítězem voleb podrazem na voliče, nebo jde o standardní povolební vyjednávání?

Vítězslav Schrek

„Všichni dostali po volbách stejnou šanci. Žádná koalice dopředu dohodnutá nebyla,“ uvádí v Pro a proti budoucí hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS). „Hnutí ANO nám první večer po volbách hejtmana nenabídlo. Splnili jsme základní politickou slušnost, kromě komunistů jsem navštívili všechny partnery.“

Dosavadní náměstek hejtmana Martin Kukla, lídr kandidátky ANO, který odchází do opozice, potvrzuje, že před volbami se proti ANO nikdo nevymezil. „Ale po volbách nastal pravý opak, takže šance vyjednávat nám byla vzata,“ konstatuje.

Přece máme poměrný volební systém

„V povolebních jednáních jsme pochopili, že je šance naplnit vůli našich voličů a začali jsme hledat jinou variantu, což je naprosto legitimní,“ brání se Schrek. „Dokud je v České republice nastaven poměrný volební systém, tak nic podobné jednání nezakazuje. Ani to nepovažuji za nečestné nebo neetické.“

Pokud chci být vítězem voleb, musím zvítězit počtem hlasů ale mít taky koaliční potenciál, se kterým postavím koalici. Tak u nás prostě politický systém funguje.

Vítězslav Schrek

„Když vám ODS na jednání řekne, že nebude jednat lídr, ale předseda Senátu Miloš Vystrčil a že nemáme nárok na hejtmana, tak to považujeme za nečestné. V sobotu večer začala další jednání, ale už bez nás,“ kritizuje Kukla.

Koalice bez ANO? 

Schrek argumentuje, že Vystrčil je předseda regionu ODS na Vysočině. „Je tedy jeho role vyjednávat. U nás sice je nevůle uzavřít koalici s ANO, ale zároveň jsem to nevylučoval, protože to je naše povinnost. Zazněl ale taky silný hlas voličů vyhnout se koalici s ANO.“

Čtěte také

„Jednání jsme vedli korektně, všem jsme nabídli obsazení podle volebního výsledku. Ale tady nezvítězil selský rozum, náš program nebo to, co jsme v kraji Vysočina odmakali. Jednalo se pouze proto, aby se to udělalo bez ANO. Domluvilo se to mimo Vysočinu, v Praze,“ soudí náměstek.

Současná koalice je protestní uskupení proti hnutí ANO, to je jejich jediný program.


Martin Kukla

Budoucí hejtman ale odmítá, že by existovaly dohody na úrovni ODS, STAN a Pirátů v Praze. „Takhle přece politika nefunguje. Naším předsedou je současně šéf Senátu, tak to prostě je. Pochopili jsme, že je vůle poskládat koalici v nějaké variantě. Jen jsme toho využili.“

Vulgarismy?

„Volby jsme vyhráli, za což děkujeme voličům, a pracujeme dál. Ale v současnosti jsme vládní strana, takže je to platba za úspěch ANO,“ odhaduje lídr kandidátky hnutí.

Čtěte také

Podle hejtmana se s nástupem ANO změnila krajská politika. „Vyslechl jsem tolik výhrůžek a urážek, které jako by vypadly z oka předsedovi Babišovi. A to se lidí dotýká. Ale takovou politiku dělat nechci,“ prohlašuje Vítězslav Schrek (ODS).

„Neznám konkrétní případ, že by na krajské úrovni s hnutím ANO přicházely vulgarismy. Vždy jsme byli korektní a za lidmi v krajích stojím,“ odmítá oponentova nařčení Martin Kukla (ANO).

Spustit audio

Související