Jaroslav Nachtmann. Spolupracovník gestapa, který poslal na smrt dvě stě lidí
Konfident gestapa Jaroslav Nachtmann byl po válce odsouzen za smrt dvou set odbojářů. Přesto s ním spolupracovaly KGB i Státní bezpečnost. Málo známý příběh představí v Portrétech historik Jindřich Marek.
Touha upozornit na sebe, vyniknout a prosadit se – to byly podle Jindřicha Marka důvody, proč se policista z pražské Malé Strany dal krátce po okupaci Čech a Moravy do služeb německé tajné policie gestapo.
Čtěte také
„Nedlouho po jeho narození se rodiče rozvedli, malý Jaroslav žil s matkou. Ta se ještě několikrát vdala, později syna kvůli osvojení němčiny poslala do pohraničí. Vidím tam vykořeněnost, nedostatek lásky. A následnou touhu předvést se, ukázat se,“ říká Jindřich Marek.
Mladý Nachtmann, vystudovaný dentista, také boxoval za vysokoškolský klub Marathon na Vinohradech.
Agent provokatér
Jeho opakované žádosti o přijetí ke kriminální policii byly odmítány a pomohla mu až náhoda. V létě 1939 ho přátelé upozornili na skupinu podvodníků, která Židům slibovala zajištění dokladů pro emigraci. Peníze vybrali, sliby nesplnili.
Nachtmann sám skupinu odhalil, případ zdokumentoval a vyšetřený nabídl nadřízeným. Ti jej ale odmítli s tím, že podobné věci neřeší česká policie, ale gestapo.
Čtěte také
Nachtmann na gestapo šel a byl uvítán s otevřenou náručí. Do služebního poměru byl přijat v prosinci 1939, předtím musel ještě přijmout německé občanství. Pracoval pak několik let jako konfident a agent provokatér. Byl ve styku s mnoha ilegálními odbojovými organizacemi a poslal na šibenici mnoho českých odbojářů.
„Obludný smrtící stroj ve službách gestapa – původně český četník z křižovatky na Klárově, který se vypracoval na krále českých konfidentů,“ řekla v roce 2006 Lucie Konášová, autorka scénáře k zatím nerealizovanému filmu o Jaroslavu Nachtmannovi.
Agent zubař
Těsně před koncem války se Nachtmann více propojil s odbojem a snažil se hrát roli muže, který byl „odbojem vyslán k práci na gestapu“. Byl ale odbojáři rozpoznán a 7. května 1945 zatčen.
Jindřich Marek v pořadu Portréty popíše zvláštní okolnosti, za kterých byl ještě v květnu 1945 vydán sovětské kontrarozvědce Směrš a v prosinci 1945 v Moskvě odsouzen k patnácti letům. Ve vězení spolupracoval se sovětskou tajnou službou. Už v říjnu 1955 byl propuštěn, pracoval pak v sibiřském Tajšetu jako zubař.
Čtěte také
V roce 1963 byl deportován do Československa a v září 1964 odsouzen za nepřímou vinu na smrti 200 odbojářů ke čtrnácti letům. Započítávalo se mu ale věznění v Sovětském svazu, takže už v listopadu 1966 byl propuštěn a coby spolupracovník Státní bezpečnosti začal pracovat na zubní ambulanci ve Voticích.
V červnu 1968 odhalili přeživší odbojáři jeho totožnost a psal o tom denní tisk. V roce 1974 se Nachtmann legálně vystěhoval do Spolkové republiky Německo. Zemřel v bavorském Regenu v květnu 1995 v necelých 80 letech.
Související
-
Válečný reportér Straka měl být špion, ale prý si vše vymýšlel
Václav Straka doprovázel jako reportér za války americkou armádu generála Pattona.
-
Nejdůležitější atomový špion jménem Klaus Fuchs
Německý komunista Klaus Fuchs uprchl v roce 1933 před nacismem do Velké Británie. Následně se podílel na atomovém výzkumu a jako sovětský špion předával Moskvě informace.
-
Legendární V-101: Agent, který komunistům pomohl s únorem
Říkalo se o něm, že „udělal komunistům únor“. Spolupracovník Státní bezpečnosti, zašifrovaný pod krycím jménem V-101, jinak Valerij Sergejevič Vilinskij.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.