Jaro 1948: Střídání stráží na Pražském hradě
Na jaře 1948 došlo v Československu ke stabilizaci totalitního režimu. Proběhly první plně nesvobodné volby, byla schválena komunistická ústava a prezident Edvard Beneš byl nahrazen předsedou KSČ Klementem Gottwaldem.
V dubnu 1948 se konaly dlouho připravované oslavy 600. výročí založení Karlovy univerzity. Z unikátní rozhlasové reportáže ze slavnostního aktu na Pražském hradě jsme vybrali hned několik ukázek.
Část úvodního slova excelentního reportéra Josefa Cincibuse a úryvek z projevu prezidenta Edvarda Beneše – jde o poslední rozhlasový záznam jeho hlasu, navíc jediný z poúnorové doby, ještě reprezentují odcházející zbytky demokracie.
Další vybrané ukázky pak ilustrují nastupující zářné zítřky. Prezident Beneš předal při této slavnosti univerzitě obnovenou zakládací Chartu Karla IV. Její text však za něj (a to v první osobě) čte tehdejší ministr školství Zdeněk Nejedlý.
Jde zřejmě o výraz dobových úvah komunistického vedení nahradit Beneše ve funkci Nejedlým a význam prezidentského úřadu zcela marginalizovat. Tato varianta však byla poměrně záhy opuštěna. Poslední ukázka vybraná ze slavnosti pak pochází z projevu Josefa Gromana – studentského funkcionáře nadšeně horujícího pro nový režim.
Bulharská návštěva a nová ústava
V dubnu 1948 došlo ještě k jedné významné události zachycené v archivu Českého rozhlasu. Šlo o monstrózní návštěvu bulharského komunistického vůdce Dimitrova. Vybrali jsme alespoň krátkou zvukovou ukázku jeho hlasu – bylo pozoruhodné, že žádný z jeho rozhlasově dochovaných, a někdy i dosti dlouhých projevů nebyl tlumočen do češtiny, ačkoliv znalost bulharštiny nebyla tehdy mezi lidem příliš rozšířena.
Dále jsme vybrali úryvek z jednoho z doprovodných projevů tehdy ještě premiéra Gottwalda. Tyto dva muže přitom zvláštně spojil jejich posmrtný osud: byli z evropské části sovětského bloku jediní, kteří byli po smrti nabalzamováni a předváděni lidu jako revoluční (a dosti nechutná) atrakce.
Zdeněk Fierlinger. Zrádce, který předal sociální demokracii KSČ. Beneš ho chtěl rozdupat jako hada
„Rozdupat ho jako hada! Ten musí viset na nejbližším stromě!“ Řekl údajně Edvard Beneš v březnu 1948 na adresu svého někdejšího přítele Zdeňka Fierlingera. Možná vystihl přání mnoha lidí. Zdeněk Fierlinger, zrádce své strany a své země, se ale v klidu dožil 85 let.
V květnu byla schválena nová ústava a premiér Gottwald pronesl při této příležitosti v parlamentu agresivní projev, ze kterého jsme vybrali ilustrativní ukázku. Z delšího zásadního vystoupení ministra školství Zdeňka Nejedlého z konce tohoto měsíce jsme vybrali dvě pasáže: o tom, že mládež nečte Jiráska, a zmínku o chystaném vytvoření „nové školy“.
Dne 30. května 1948 se pak v Československu konaly parlamentní volby (rozhlasové zvukové záznamy k této události se bohužel v archivu nedochovaly). Jednotná (a jediná) kandidátka Národní fronty zcela ovládaná komunisty vylučovala i formálně jakoukoliv komunisty nekontrolovanou kandidaturu.
Výměna prezidentů a likvidace sociální demokracie
V červnu došlo pak ke změně i v prezidentském úřadu. Edvard Beneš abdikoval a prvním komunistickým prezidentem byl zvolen (toto slovo už tehdy mělo onu formální podobu následného komunistického období) předseda KSČ Klement Gottwald. K tomu jsme vybrali úryvek z rozjásané reportáže a Gottwaldova prvního projevu před občany v prezidentské funkci.
Čtěte také
Ve dnech 19. až 27. června 1948 se konal XI. sokolský slet, na kterém došlo ke spontánním projevům nesouhlasu občanů s nastupujícím režimem. Z dochovaných nahrávek (šlo většinou o záznamy ze cvičení) jsme vybrali alespoň krátkou ukázku. Paradoxně možná ve stínu této akce došlo na konci června ještě k jedné klíčové události sledovaného období – ke slučovacímu sjezdu KSČ a sociální demokracie.
V praxi to znamenalo likvidaci druhé jmenované. Z této akce se dochoval pouze krátký zvukový fragment, kde hovoří předseda sociální demokracie Zdeněk Fierlinger (agent sovětské NKVD), kterého jsme identifikovali pouze podle hlasu, v dokumentaci k nahrávce jmenován není, a tehdejší komunistický předseda vlády Antonín Zápotocký.
Poslechněte si celý pořad v audiu.
Související
-
Březen 1948: Smrt Jana Masaryka v přímém přenosu
Nástup vlády obrozené Národní fronty a smrt Jana Masaryka symbolizovaly definitivní převzetí moci komunisty a začátek téměř 42leté totality v naší zemi.
-
Únor 1948: konec poválečné hry na demokracii
Poválečná polodemokracie v Československu končí. Komunisté využívají chyb svých politických oponentů a přesouvají konečný zápas na ulici.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.