Únor 1948
Komunisté mu říkali Vítězný únor, ale šlo o státní převrat, respektive puč, který v Československu proběhl mezi 17. a 25. únorem 1948. Únorové události jsou dnes vnímány jako přechod od demokracie k totalitě a připojení Československa k sovětskému mocenskému bloku.
Sledujte spolu s námi, co se tehdy vlastně stalo.
K 70. výročí najdete na Twitteru i on-line reportáž.
Nejnovější články
-
Neznámé projevy Klementa Gottwalda. Sliboval všechno všem, řečnil i opilý
„Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky.“ Legendární věta, která nemůže chybět při žádné připomínce nešťastného rozuzlení vládní krize z února 1948.
-
Noskův seznam z února 1948 znamenal zatčení 17 nepřátel režimu, popisuje historik Stehlík
23. února roku 1948 obdržely služebny StB a SNB telegram se seznamem 17 nepřátel režimu. Pokyn byl vydán tehdejším ministrem vnitra Václavem Noskem.
-
Sebevražda básníka Konstantina Biebla? Odpovědnost za jeho smrt mají komunisté, tvrdí historik Kopáč
Zemřel na pražském chodníku 12. listopadu 1951 v 53 letech. Talentovaný básník, který se zapsal do dějin naší literatury a také básník, který má řadu obdivovatelů.
-
Politik a bratr prezidenta Vojta Beneš chtěl v únoru 1948 postupovat proti komunistům razantněji
Zatímco Edvarda Beneše si dnes vybaví kdekdo, málo se ví, že nebyl jediným z deseti sourozenců Benešových, kteří to v politice „někam dotáhli“.
-
Jan Masaryk v únoru 48: Demisi nepodal, i když s ním byla domluvená. O bezpráví věděl, říká historik
Příjmení Masaryk vzbuzovalo úctu, respekt i naději. Bylo spjato především se zakladatelem první republiky, ale zdálo se, že část tohoto odlesku přešla i na jeho syna Jana.
-
Březen 1948: Smrt Jana Masaryka v přímém přenosu
Nástup vlády obrozené Národní fronty a smrt Jana Masaryka symbolizovaly definitivní převzetí moci komunisty a začátek téměř 42leté totality v naší zemi.