Jan Vávra: Nejen slova, ale i činy

18. květen 2025

Premiér Fiala spustil dlouho očekávanou kampaň koalice Spolu, ve které se voliče snaží oslovit tvrzením, že „teď jde o všechno“. Jde o další variantu mobilizačních kampaní, které měly vždy vybudit ve voličích dojem, že právě tyto volby jsou zcela zásadní. Varování, že teď jde o všechno, zní dramaticky, i když marketinkoví odborníci upozorňují, že na takové burcování je příliš brzy a že mělo přijít až těsně před volbami.

Jenže – upřímně řečeno – vládě nic jiného nezbývá. Žádné další téma, kterým by mohla mobilizovat své voliče, koalice Spolu nemá.

Čtěte také

Vláda je krajně nepopulární, většina společnosti jí nevěří kvůli špatné ekonomické politice a jejím sociálním dopadům, takže se musí snažit oslovit voliče něčím vznešenějším, než je stav jejich peněženek. Vláda proto zvolila obranu hodnot liberální demokracie a prozápadní orientace země.

Ve světě, kde po nástupu Donalda Trumpa začínají platit jen byznysová pravidla a právo silnějšího a kdy demokracie – i v samotných Spojených státech – prochází těžkou zkouškou, je to skutečně aktuální téma. Díky Trumpově pochopení pro mocenské ambice Vladimira Putina se nutně musíme cítit ohroženi a koalice Spolu správně sází na to, že naše orientace na Západ, členství v EU a NATO jsou pro její voliče zásadní. Jestli to ale bude stačit přehlušit ekonomická zklamání, je otázkou.

Zákon o lobbingu

Naléhavost Fialova varování samozřejmě posilují i zprávy o různých konferencích, na kterých čeští Trumpovci sbližují svá stanoviska a odkud se ozývá volání nejen po změně vlády ale i změně režimu. Příkladem může být nedávný Konzervativní kemp za účasti nacionalistických stran extrémní levice i pravice, který navštívili i přední politici hnutí ANO. Kromě požadavku na vymýcení všech forem liberalismu chtějí naši nacionalisté dobré vztahy s Ruskem, spolupráci s Maďarskem a Slovenskem a někteří přímo vystoupení z Evropské unie a NATO.

Čtěte také

Všichni tito politici se cítí být povzbuzeni Trumpovým autoritářským stylem vládnutí, tažením proti liberálním hodnotám a vypjatým nacionalismem. Jejich povolební spojení by opravdu mohlo znamenat ohrožení naší demokracie i našeho vztahu se spojenci.

Problémem ovšem je, že vláda kromě volební rétoriky pro posílení liberální demokracie mnoho neudělala, často ji naopak spíše oslabuje. Příkladem může být třeba nedávné schválení zákona o lobbingu, který vládní koalice ve spolupráci s poslanci hnutí ANO výrazně „vykostila“, když poslanci schválili pozměňovací návrh poslankyně ODS Evy Decroix, který ovšem nejspíše nenapsali sami zákonodárci, ale některé zájmové organizace, konkrétně velké finanční skupiny.

Zákon o lobbingu se nebude vztahovat na asistenty poslanců, nebude se zveřejňovat, kolik daly firmy na lobbing – jak je běžné v zahraničí – a budou se uvádět jen jména lobbistů, nikoli jména těch, za koho lobbovali.

Jan Vávra

Podle protikorupčních právníků tento zákon zásadně omezuje smysl celé regulace a veřejnost připravuje o možnost sledovat, kdo skutečně stojí za přijatými zákony.

Pokud by tedy chtěla koalice Spolu přesvědčit své potenciální voliče, že dnes jde skutečně o všechno, musela by svoji marketinkovou kampaň doplnit nějakými adekvátními a zásadními kroky na podporu liberální demokracie. Bez toho bude znít její apel, že teď jde o všechno – přes podporu známé stand-upové komičky a vytrvalé skandování jejich příznivců – dost nepřesvědčivě.

Autor je publicista

autor: Jan Vávra
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.