Lukáš Jelínek: Vyhrát volby nestačí. Důležitější bude, kdo a s kým sestaví příští vládu

13. květen 2025

Aktuální volební modely by nás spíš než k otázce, kdo na podzim vyhraje, měly vést k vyhlížení, kdo sestaví příští vládu. Ani lídr pelotonu, kterým je bezkonkurenčně hnutí ANO, totiž nemá slavobránu před Strakovou akademií jistou. Na rozdíl od roku 2021 ale ne snad proto, že by vládní tábor posílený o Piráty sklidil dostatek mandátů. Problémem může být dopočítávání do stabilní většiny více než stovky sněmovních křesel.

Čtěte také

Vezměme aspoň na chvíli za bernou minci čerstvou predikci agentury STEM. Koalice Spolu by se Starosty a Piráty disponovala 83 mandáty. ANO by jich mělo 76, Okamurova SPD 28 a hnutí Stačilo! na čele s Kateřinou Konečnou 13. To přece musí být pro Andreje Babiše noční můra!

Jedinou většinovou dvoukoalici opírající se o strany stávající opozice by šlo složit z ANO a SPD. Jenže. Babiš špatně vychází s Tomiem Okamurou. Příkop navíc hloubí neochota ANO k referendu o vystoupení z Evropské unie.

ANO a SPD? No, to bude těžké...

Především mu však vadí, že pod hlavičkou SPD se do dolní parlamentní komory mohou probojovat zástupci menších subjektů – Trikolory, Svobodných nebo Rajchlovy strany PRO, ve které to vře už nyní.

Čtěte také

Okamura tak nemusí mít svůj poslanecký klub pod úplnou kontrolou. Kam to může vést, vidíme u východních sousedů, kde se malé straničky, které do Národní rady vynesla nesourodá kandidátní listina Slovenské národní strany, staly motorem vládních otřesů.

Leč nikoho jiného by ANO k dispozici nemělo. I kdyby pestrobarevné hnutí Stačilo! časem posílilo, hrozí u něj stejné nebezpečí jako u SPD. Naopak stmelení Motoristé, které si Babiš vysnil coby partnery, by podle sociologů mohli zůstat před branami Sněmovny.

Situaci nepochybně zkomplikuje i prezident Petr Pavel. Chystá se ctít Ústavu ČR a sestavením vlády pověřit prvního na pásce, bude ale po něm chtít garanci, že má za sebou většinu poslanců.

Na menšinovou vládu, což je Babišovo nejoblíbenější aranžmá, slyšet nemusí. V koaliční vládě by zase mohli prezidentovi vadit radikálové z okraje spektra.

ANO a Spolu?

Potom ale už zbývají jen námluvy s koalicí Spolu. Ty však teď vylučuje Babiš stejně jako premiér Petr Fiala. Se samotnou ODS by si ještě ANO rozumět mohlo, ostatně společně s SPD už tyto strany v minulém volebním období zrušily superhrubou mzdu a vážně poškodily rozpočtové příjmy.

Čtěte také

Ovšem těžko dnes odhadovat, kolik mandátů by v rámci Spolu připadlo na samotné občanské demokraty. A lidovci s TOP 09 by k družbě s Babišem žádný důvod neměli.

Východiskem z patové situace by každopádně mohla být buď jakási vláda národní jednoty, v níž by se přeci jen potkali současní nesmiřitelní rivalové, anebo nějaká forma menšinového kabinetu hnutí ANO.

Středopravicový tábor by se pak mohl rozhodnout, zda patronát nad ním přenechá Okamurovi s Konečnou, anebo se jej ujme sám pod podmínkou zajištění kontinuity především v zahraniční a bezpečnostní politice.

Další volby?

Poslední možností by byly další volby - ale s rizikem, že v nich posílí antisystémové síly.

Lukáš Jelínek

Ani kdyby se zázračně zvedly preference Spolu, Starostů a Pirátů, nemusí být klid. Stačí si vzpomenout na stále častější roztržky mezi těmito stranami ve vedení Prahy, které pirátský šéf Zdeněk Hřib chce dokonce řešit na úrovni partajních předsedů.

Proto jednou z klíčových věcí, na něž by během kampaně měli straničtí předáci myslet, je rozvíjení koaličního potenciálu směrem k demokratickým a netoxickým týmům. Bez něj totiž i ten nejsuverénnější vítěz může skončit jako kůl v plotě.

Autor je politický analytik   

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.