Jan Vávra: Kdo bude bránit demokracii?

16. únor 2025

Ve veřejném mínění převládal názor, že systém americké demokracie je natolik robustní, že ani tak sebestředný politik, jakým je Donald Trump, nebude mít šanci nastolit autokratický režim. Poslední vývoj ale ukazuje, že demokracie ve Spojených státech v krizi je.

V obou komorách Kongresu mají převahu republikáni, kteří odmítají korigovat i Trumpovy nejnebezpečnější nápady. Směr určují ideologové hnutí MAGA, kteří jsou přesvědčeni, že celý systém americké demokracie je prohnilý, že se levičáci spojili s tradičními konzervativci, a proto musí být všechny úřady, soudnictví, média, univerzity, občanská společnost a mezinárodní organizace srovnány se zemí.

Čtěte také

Novináři jsou evidentně pod tlakem, soudě aspoň podle toho, jak korigují své dřívější postoje. Něco takového, co například udělala za Nixonovy vlády vydavatelka Washington Post Katharine Grahamová, když nechala v roce 1971 zveřejnit – přes dočasný příkaz soudu - tajnou zprávu zvanou Pentagon Papers, která dokazovala, že americká vláda eskalovala své úsilí ve Vietnamu, i když věděla, že válku nemůže vyhrát, je dnes nepředstavitelné.

Americká média se snaží urovnávat všechny spory s Donaldem Trumpem a jeho vládou, vydavatelé zakazují novinářům zveřejňovat své politické preference a celá mediální sféra je v defenzívě.

Čtěte také

Obrana demokracie v USA tak leží na bedrech soudců. Důraz, s jakým trvají na dodržování pravidel je z perspektivy naší středoevropské zkušenosti obdivuhodný. Jak říkával v soukromí Otakar Motejl, v Evropě nebyla nikdy moc soudní třetím pilířem demokracie, vždy se podřídila moci politické. Stačí se podívat na rozhodování soudů v Československu po komunistickém převratu v roce 1948.

Je samozřejmě otázkou, jak bude rozhodovat americký Nejvyšší soud, jehož někteří členové jsou zavázáni Donaldu Trumpovi. V USA je tedy situace opačná než u nás. Naši soudci se vyloženě trápí, když dostanou na stůl případ vysoce postaveného politika a nezávislost justice musí zachraňovat Ústavní soud, zatímco federální soudci v USA nezávislí jsou, ovšem soudci Nejvyššího soudu již přiznali Donaldu Trumpovi rozsáhlou beztrestnost. 

Velký vzor

Je otázkou, co z této destrukce demokratických institucí vyplývá pro nás a pro Evropu. Evropští Patrioté, kteří se pokládají za Trumpovu evropskou mutaci, nástup nové éry nedávno oslavovali v Madridu.

Čtěte také

Babišovo nadšení, že Patriotům přibude další premiér v osobě Herberta Kickla, sice nevyšlo, ale ani to ho nesrazilo v rozletu. Hned po návratu ohlásil plány na sloučení ČT a ČRo, jejich přeměnu na státní média a omezení počtu stanic.

Když byl Donald Trump zvolen, utěšovali se mnozí demokraté tím, že to nebude tak zlé a že všechny výhružky jsou jen volební rétorikou. Stal se pravý opak. Pokud se Andrej Babiš znovu stane premiérem, bude součástí frakce, která má zejména ve východní Evropě silnou pozici a která je odhodlaná stát se v Evropě vedoucí silou.

Jan Vávra

Donald Trump je pro její lídry - včetně Andreje Babiše - velký vzor. Potvrzuje to nakonec i jeho plán s veřejnoprávními médii. Protože současná vláda evidentně nemá sílu zvrátit vývoj preferencí, měli bychom být připraveni na obranu základních pilířů demokracie, jako jsou nezávislá média, soudy, univerzity, občanská společnost a podobně. Postup rozleptávání demokracie v zemi označované za její kolébku by nás měl varovat, na co si dát v prvé řadě pozor.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.