Jan Fingerland: Dvě zmužilé ženy proti Donaldu Trumpovi
Spojenými státy se žene vlna změn, přinejmenším některé jsou kontroverzní. A přesto jim v Republikánské straně klade jen málokdo odpor. Někdo se ale přece jen najde.
Čtěte také
Odporovat dnes Donaldu Trumpovi uvnitř Republikánské strany není jednoduché. Dříve byli republikáni široké hnutí, v němž se našlo místo pro mnoho proudů, ale dnes se zúžilo téměř jen na přívržence hnutí MAGA.
A tak takový kritik musí nejen očekávat odpor spolustraníků, ale především počítat s tím, že v politice skončí, protože pravděpodobně ho straničtí aktivisté nebudou ani nominovat.
Jiní republikáni
Tak se trumpistům podařilo překvapivě rychle a snadno stranu ovládnout – většinou se politici raději nechali přesvědčit, anebo se přizpůsobili, jindy byli vyřazeni, anebo sami ukončili kariéru.
Například ze sedmi republikánských senátorů, kteří v minulém období hlasovali pro druhý Trumpův impeachment, tedy ten kvůli 6. lednu 2021, jsou v Kongresu už jen dva – totiž dvě. Jmenují se Susan Collinsová a Lisa Murkowski, republikánské senátorky za Maine a Aljašku. Ostatní byli smeteni, a nebo už se ani o kandidaturu nepokusili.
Čtěte také
Zmíněné političky už dříve hlasovaly nezávisleji na Republikánské straně, což bylo dříve v Kongresu u obou stran ve vybraných otázkách relativně běžné, ale v posledních letech se hlasuje mnohem více stranicky.
Senátorky o sobě znovu daly vědět koncem ledna, když měly výhrady proti jmenování Peta Hegsetha do funkce ministra obrany.
Obě jsou v politice dlouho, jedné je 72, druhé 67, a mohou se opřít o své domovské státy, Aljašku a Maine, které také tak trochu jdou svou cestou. Shodou okolností jsou obě římské katoličky a obě vystupují pod svými dívčími jmény. V očích příznivců staré Republikánské strany reprezentují původní podobu předtrumpovského republikánství.
Dva napjaté roky
Nyní se v některých médiích mluví o tom, že Donald Trump prý hodlá nastolit autoritářský režim, nebo snad dokonce diktaturu. Ve složitém americkém systému to snad ani není možné, ale míra ovládnutí státu ze strany MAGA samozřejmě záleží i na postojích Kongresu.
Čtěte také
Momentálně mají republikáni pohodlnou převahu v obou komorách. Horečná činnost Trumpovy administrativy je daná částečně vědomím, že za necelé dva roky budou další kongresové volby, a v nich obvykle uspěje neprezidentská strana, a pak se z prezidenta stává pověstná chromá kachna, čelící nepřátelskému Kongresu.
Zatím mají v Senátu republikáni převahu 53 hlasů proti 47, a vzpoura dvou senátorek nemá takový dopad. Jenže se zdá, že v některých hlasováních by se k nim mohli přidat další, a především se na podzim 2026 obmění třetina Senátu.
V té době bude Susan Collinsová, na rozdíl od Murkovské, obhajovat své křeslo, a hlavní výzvou pro ni nebudou ani tak samotné volby, v nichž by čelila demokratickému protikandidátovi, jako spíš otázka, zda navzdory svým protitrumpovským postojům získá republikánskou nominaci.
Bude to vlastně také test toho, jak na tom Republikánská strana je či bude. V té době to ale budou nejen jiní republikáni, ale i trochu jiná Amerika.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.