Jan Jůn: Táže se britská opozice právem premiéra, zda je lhářem?
V Británii se budou už za týden konat důležité obecní volby, včetně primátora osmimilionového Londýna a poslanců zemských parlamentů, a předvolební boj už začal. Ve Skotsku se bude navíc rozhodovat o možném osudném odtržení od Anglie. O svůj osud ale mezitím také bojuje premiér Boris Johnson.
Návrat politické aktivity umožnil ústup pandemie, pokračující rekordní očkování – které premiér neustále vyzdvihuje – a končící lockdown. Je tedy možné tvrdit, že se po volbách změní rozložení sil, jak tomu v tomto stadiu politického cyklu obvykle bývá?
Čtěte také
To by nebylo vzhledem k „premiérovu vítězství nad pandemií“ jisté, kdyby nezačal jiný a potenciálně pro Johnsona velmi nebezpečný souboj. Mezi ním a jeho bývalým, před půlrokem vyhozeným hlavním poradcem Dominicem Cummingsem. A opozice se pochopitelně hned z několika důvodů přidala.
Po stále hlasitějších úvahách, kdo je vinen za opoždění druhého lockdownu a desítky tisíc mrtvých, Johnson začal spor obviněním Cummingse ze série ničivých průsaků. Prý včetně detailů textů ze soukromého mobilu. Cummings – který kdysi Johnsona „objevil“ coby před referendem potřebného charismatického lidového vůdce pro kampaň brexitářů Hlasujte pro odchod – odpověděl protiútokem.
Svědectví Cummingse
Čtěte také
Obvinil premiéra z „neetického chování a z poklesu standardů kompetentnosti a bezúhonnosti, jaké obyvatelstvo očekává“. Dodal také, že premiér chtěl zastavit vyšetřování průsaků, protože hrozilo usvědčení přítele jeho snoubenky.
Cummings dále tvrdí, že se premiér pokoušel nechat si tajně zaplatit renovaci bytu za 58 tisíc liber dárcem Konzervativní strany lordem Brownlowem a že on jej tehdy varoval, že by to bylo „neetické, hloupé a možná protizákonné“. Dodal, že má k dispozici potvrzující e-maily, whatsappové zprávy a dokumenty.
Je prý ochoten předat vše parlamentní vyšetřovací komisi, před kterou je kvůli obviněním předvolán, včetně údajného Johnsonova výroku, že „je lépe nechat vršit hromady mrtvol než nechat zničit oslabenou ekonomiku“, a je prý ochoten říct „úplně všechno“.
Čtěte také
Premiér tvrdí, že nic takového neřekl a že si byt zaplatil sám, ale ve sněmovně létají z opozičních lavic slova jako „špína zkorumpovaných konzervativců“ a vůdce labouristů sir Keir Starmer boduje.
Vůdce skotských nacionalistů Ian Blackford dokonce využil interpelací takto: „Parlamentní pravidla mi nedovolují, abych řekl, že premiér opakovaně lhal veřejnosti během uplynulého týdne, ale mohu se zeptat: ,Jste lhář, premiére?‘“
Johnson pověřil vyšetřováním svého nového „nezávislého etického poradce“ lorda Geidta. Ten má ovšem v rozporu s přáním Výboru pro standardy ve veřejném životě být kupodivu zodpovědný premiérovi.
Johnsona ale bude za údajný pokus o korupci vyšetřovat všemocná volební komise – její nepříznivý verdikt by jej mohl velmi poškodit. Komise totiž už prohlásila, že „existují přiměřené důvody k podezření, že byl porušen zákon neohlášením finančního daru“.
Spolu se svědectvím exšéfporadce Cummingse před poslanci tedy hrozí Johnsonovi dvojitý politický, morální a legální úder s velmi negativními důsledky. A konzervativcům aféra nové voliče určitě nepřivede.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka