Jan Jůn: Pobrexitová dohoda téměř na stole a bez britského „Rasputina“

16. listopad 2020

Pokud lze věřit výrokům uplynulého londýnského víkendu, dohoda o pobrexitových vztazích a obchodu Británie s Evropskou unií je nyní téměř na stole.

Možná se prý vyjednávačům v Bruselu – kde pondělkem začalo další kolo – podaří dořešit poslední kapitoly ještě před videokonferencí představitelů Unie ve čtvrtek. Pokud nikoliv, musí k tomu každopádně dojít záhy poté, aby pak stihly dohodu urychleně do Silvestra ratifikovat parlamenty sedmadvacítky.

Čtěte také

Některé výroky obou stran jsou však nejednoznačné. Ještě v neděli totiž prohlásil v politickém pořadu televize Sky News irský ministr zahraničí Simon Coveney, že pokud budou Britové trvat na mezinárodní právo porušujících bodech návrhu takzvaného zákona o vnitřním trhu, dohoda nebude možná.

Stejně neústupně prohlásil ve stejném pořadu brexitářský ministr pro životní prostředí George Eustice, že se „pozice vlády nezměnila“ a Sněmovnou lordů zrušené body zákona budou vráceny zpět. Později však ve vysílání BBC naznačil, že problémy ohledně rybolovu, pravidel obchodování a konkurenceschopnosti jsou téměř vyřešeny.

Zmíněné body návrhu zákona mají nyní – pokud neztratí smysl díky dohodě s Unií – být předmětem mnohatýdenního „ping-pongu“ mezi oběma sněmovnami.

Poslední šance klaunu Borisovi

Hlavní britský vyjednávač lord David Frost ovšem v neděli řekl, že bylo dosaženo „jistého pokroku pozitivním směrem v posledních dnech“, i když dodal, že zbývají důležité body a „nemusíme nakonec uspět“.

Čtěte také

Jako by dál platilo ono pozoruhodné stanovisko britské vlády ve smyslu „když budeme dostatečně tvrdí, ona Unie nakonec ustoupí“, na kterém prý tvrdošíjně trval dosavadní hlavní poradce premiéra Johnsona Dominic Cummings, předtím autor úspěšné předreferendové kampaně Vote Leave, která přesvědčila Brity, aby hlasovali pro brexit.

Ano, jak víme z víkendového zpravodajství, premiérův „Rasputin našeptávač“ Cummings byl po hádce v premiérské kanceláři v pátek Johnsonem vyhozen z práce spolu s šéfem komunikací Lee Cainem a ostentativně zachmuřen odešel s krabicí svých věcí hlavním vchodem, aby se už nevrátil.

„Zemětřesení“ v premiérské kanceláři měly prý na svědomí Johnsonova snoubenka Carrie Symondsová (bývalá tisková mluvčí strany a poradkyně dvou poslanců) a nová tisková mluvčí Allegra Strattonová. Cummings a jeho klika měli prý Symondsovou kritizovat a zesměšňovat, neboť se prý odvažovala Johnsonovi radit jinak než Cummings, který na to „měl jediný právo“. Strattonová zas oponovala Cainovu povýšení.

Jan Jůn

Nyní zní z řad konzervativních poslanců, že snad konečně nastane obrat a „nerozhodný“ Johnson bude brát na vědomí mínění poslanců i zkušených bývalých vůdců a ustanou čistky státních úředníků, Cummingsem započaté. Že vláda přestane zpožděně reagovat na vývoj událostí a přejde od Cummingsových konfrontačních kampaní ke každodennímu řešení problémů země včetně koordinace boje s koronavirem. Jiní dávají „klaunu Borisovi“ poslední šanci ukázat, zda „umí“.

Co se pak týče pobrexitové dohody, ta by bez Cummingse a s kompromisy obou stran měla být snadnější, což uvítá celý britský obchodní sektor i dopravci. Už snad za pár dní.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio