Jan Jůn: Pochybnosti britských voličů týden před volbami narůstají

6. prosinec 2019

Konečně! Už příští pátek třináctého budeme znát vítěze a poražené.

Síla britské předvolební kampaně proto dosahuje vrcholu a stranám na lákání voličů na modré z nebe zbývá necelý týden.

Čtěte také

Podle průzkumů začali konzervativci po teroristickém útoku a během schůzky NATO ztrácet 12procentní náskok, takže se vrací nejistota a ve Skotsku posilují nacionalisté se 44 %. Jak však také víme, průzkumy minule zcela zklamaly.

Voličům prý navíc začíná docházet, že sliby stran nejsou splnitelné, a proklamované desítky miliard liber na zdravotnictví, policii, školství a vylepšení životní úrovně vyvolávají otázky, kdo to zaplatí. Méně „pamlsků“ slibující liberální demokraté, tvrdící, že brexit zruší a ušetřených 50 miliard vrátí obyvatelstvu, prosté voliče málo přitahují, přes charisma vůdkyně Jo Swinsonové.

Pro mnoho stále nerozhodnutých voličů bude asi klíčový páteční večerní přímý souboj premiéra Johnsona s vůdcem labouristů Corbynem ve studiu BBC v Maidstone před stovkou diváků, kde Corbyn jistě rozvine „Johnsonovu zradu“ Severního Irska.

Corbynova popularita

Čtěte také

Johnson však stále odmítá rozhovor se známým novinářem Neilem, který po sžíravých televizních interview se všemi vůdci stran vyzval premiéra, aby se dál nevyhýbal přezkoumání pravdivosti svých tvrzení. Že ještě před Vánoci nechá sněmovnu schválit brexit, v únoru přijde s novým rozpočtem snižujícím daně a během roku hladce dojedná obchodní dohody s EU i s Amerikou.

Nechá prý také za 34 miliardy postavit 20 nových nemocnic a zajistí 50 tisíc nových zdravotních sester. Musel by však přes „zastavení imigrace“ čtvrtinu z toho „importovat“ z EU a zabránit odchodu třetiny z profese. A těch nemocnic je jen šest a už se staví a oněch 20 tisíc nových policistů jen vrátí stavy před vládní škrty.

Johnsona ale jistě potěšilo čtvrteční prohlášení čtyř europoslanců strany Brexit – včetně sestry euroskeptika Reese-Mogga –, že vystupují ze strany a přidávají se ke konzervativcům. Prý proto, že jedině Johnson zaručuje provedení brexitu a farageovci jej oslabují. Nepotěšil jej však asi expremiér Major, nabádající voliče k podpoře konzervativci vyloučených nezávislých. 

Čtěte také

Ohledně labouristů, Corbyn zůstává nejméně populárním u voličů, nejen kvůli svému trockismu, ale i proto, že slibované „zefektivnění“ znovuznárodněním železnic, pošt, elektřiny, vody a širokopásmového internetu údajně nepřesvědčuje, protože tohle už mnozí zažili. Náklady přes 80 miliard liber ročně prý pokryje zvýšení daně podnikům a další pětiprocentní zvýšení daní nejbohatším.

Program odsoudila jako neufinancovatelný zpráva Institutu rozpočtových studií a Corbyna mezitím osobně zasáhlo i nejnovější svědectví 70 stranických pracovníků, že znevažoval stížnosti ohledně antisemitismu.

Jan Jůn

Není tedy vůbec divu, že mnoho tradičních voličů nehodlá stranu volit, dokud Corbyn neodejde ze scény. Jeden z militantních odborových vůdců musel dokonce přispěchat s varováním, že by Corbyn kvůli možným koalicím neměl po případné prohře labouristů být ihned sesazen, ale že by se mělo počkat, jak se věci vyvinou. Ano, láry fáry.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio