Jan Jůn: Teroristický útok přiživil britský předvolební boj

2. prosinec 2019
Terorismus v Londýně

Ani teroristický útok předčasně propuštěného islamisty v Londýně nedokázal zastavit zostřující se předvolební debatu a vlastně ji i přiživil.

Víkend byl naplněn smutkem kvůli dvojici mladých specialistů ubodaných noži útočníka, ironicky během jejich semináře o deradikalizaci teroristů pořádaném v pronajatém sále rybárenského cechu u mostu London Bridge.

Čtěte také

Lichými se však ukázaly snahy přerušit kampaň alespoň během pátečního večera, stalo se tak pouze při půlhodinové vzpomínce až v pondělí. Jak premiér Johnson, tak i vůdce opozice Corbyn totiž vzápětí obvinili soupeřící stranu z předčasného snižování trestů vězení prý „nefungující deradikalizací“ a propouštěním s elektronickými „náramky“.

Johnson dokonce prohlásil, že stejně jako policisty zastřelený útočník Usman Khan – jeden z „exponátů“ onoho semináře – je nyní na svobodě 74 dalších, a slíbil tresty zostřit. Mezitím byl zatčen a obviněn z přípravy útoku jiný z oněch „napravených“, avšak lepší program zjevně neexistuje.

Zároveň ovšem mnozí poukazují na statečnost Londýňanů, kteří se, včetně polského kuchaře s tyčí (tedy s rohem narvala ze stěny rybárenské ústředny), na útočníka vrhli. Až pak se během bitky s útočníkem na mostě ukázalo, že měl na sobě výbušnou sebevražednou vestu, byť falešnou.

Přijíždí americký prezident Donald Trump

Předvolební boj mezitím nabírá deset dní před volbami podobu tvrdé slovní války. Zejména po víkendových soubojích a po incidentu, kdy se Johnson odmítl zúčastnit debaty o ekologii s ostatními vůdci stran v televizi Channel 4. Poslal tam za sebe ministra Gova s filmovým štábem, syna tam navíc přišel bez pozvání hájit premiérův otec.

Čtěte také

Vypukla ostrá hádka a konzervativci oné televizi – která Johnsona a vůdce strany Brexit Farage nahradila ve studiu během debaty bloky tajícího ledu – hrozí bezostyšně „přezkoumáním licence“.

Mezitím, po nešťastném rozhovoru vůdce labouristů Corbyna s obávaným novinářem Andrewem Neilem, ve kterém několikrát jen zmateně blekotal, si „lízají rány“ také labouristé. Navíc rozbor Institutu pro rozpočtové studie tvrdí, že obě strany budou muset zvýšit daně, neboť jinak neufinancují své rozhazovačné programy. 

Premiér Johnson se podle deníku The Times interview s „útočným“ Neilem záměrně vyhýbá, neboť plácání, jak po brexitu bude vše skvělé, by mu nestačilo. Konzervativce rozhněvalo také nové prohlášení vyloučeného bývalého vicepremiéra lorda Heseltina na platformě liberálních demokratů, že strana xenofobních brexitářů už není stranou, kterou on znal, a že je nutné volit takticky. A asi má pravdu.

Jan Jůn

Konzervativce ovšem straší další problém. V úterý v Londýně začne dvoudenní konference NATO a přijíždí americký prezident Donald Trump. Kromě společné recepce účastníků s královnou budou státníci individuálně středem pozornosti médií. Jelikož Trump už na téma britských voleb pochválil „své přátele“ Johnsona i Farage, kteří „by se měli spojit“, konzervativci se prý obávají, že jim takto opět zkazí kampaň. Budou se údajně Johnsona během konference snažit „schovávat“, což už lépe ani nekomentovat.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio