Jan Jůn: Má bývalý premiér „nárok“ na Podvazkový řád?

9. leden 2022

Zpochybňovat osobní rozhodnutí královny se v Británii nevyplácí – už i třeba proto, že ona těch pravomocí nemá celkově tak mnoho. V uplynulém týdnu se tak však stalo. Podvazkový řád, nejstarší a nejvznešenější britský rytířský řád, o čtyři roky starší než pražská univerzita, udílený pouze osobně královnou a nepřekračující počet 24 rytířů, se stal předmětem protestů.

A šlo o to, jestli petice proti jeho udělení by mohla bezprecedentně zvrátit už učiněné osobní rozhodnutí panovnice.

Čtěte také

Důvodem rozhořčení autorů petice apelující na premiéra Johnsona, aby se u královny pokusil dosáhnout změny rozhodnutí, bylo, že novým členem řádu osobně jmenovala bývalého premiéra sira Tonyho Blaira, který si to podle nich nezaslouží.

Zavlekl prý před 18 lety Británii do války s iráckým režimem Saddáma Husajna na základě nepravdivé informace o tom, že režim vlastní nukleární zbraně, „a způsobil smrt civilistů a vojáků v řadě konfliktů a měl by se zodpovídat z válečných zločinů“. Tolik autor petice Angus Scott.

Nenávist nelze podporovat

Čtěte také

Mnozí signatáři petice, zjevně z řad bývalé tzv. Protiválečné koalice proti účasti ve válce – a v živé paměti jsou tehdejší obrovské londýnské demonstrace odpůrců války za účasti militantních muslimských organizací –, bývalého premiéra asi stále zarytě nenávidí.

Připomeňme, že vůdcem této „koalice“ byl dříve ultralevicový labouristický exposlanec a prosaddámovský sympatizant George Galloway. Pro něj i jeho stoupence je Blair zjevně přímo zločincem, protože díky němu byl režim poražen a Saddám dopaden a popraven.

Signatáři se asi také domnívali, že jako po parlamentních rozhodnutích je prostě možné sesbírat více než sto tisíc podpisů proti a poslanci se budou muset peticí zabývat – to ovšem ohledně Blaira dávno odmítli. Proti osobnímu rozhodnutí panovnice vyznamenávat takto bývalé premiéry nelze však nic namítat.

Čtěte také

Nicméně, počet podpisů pod peticí přesáhl šest set tisíc a přiblížil se údajně milionu. Mezitím se ale začali v médiích ozývat odpůrci petice. Připomínali, že Blair požadoval rezoluci Rady bezpečnosti OSN a do války nespěchal a má jako premiér na kontě i celou řadu velmi pozitivních činů. Například Velkopáteční mírovou dohodu v Severním Irsku, schválení zákona o lidských právech a svobodě informací, zavedení minimální mzdy a daňových úlev pro nejchudší rodiny a důchodce.

Ve středu se do sporu vložil úvodníkem deník The Times s připomenutím, že Blair zvítězil v trojích volbách, uzákonil zemské autonomní zřízení a dominoval britské politice déle než celou dekádu, „a tak nenávist, evidentní mezi některými Brity, je nechutným a iracionálním fenoménem, který nelze podporovat“.

Jan Jůn

Tolik deník The Times, který dodal, že Blairovo irácké rozhodnutí bylo nešťastné, ale nebylo zločinem ani založené na lži a on se ani později nemýlil ohledně hrozeb agresorů. Mezitím se za Blaira postavili i vůdcové labouristů sir Keir Starmer a liberálů Ed Davey. Vysvětlovat ovšem cokoliv autorům petice královna nemusí a minulo by se to zjevně s účinkem.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio