Jan Jůn: Existují šance na „speciální vztahy“ amerického prezidenta a britského premiéra?
Najdou před pátečním summitem skupiny nejprůmyslovějších zemí G7 v britském hrabství Cornwall společnou řeč americký prezident Joe Biden a britský premiér Boris Johnson? Mají se totiž před summitem zvlášť setkat k závažným jednáním.
Vztahy mezi oběma zeměmi jsou globálně-politicky velmi důležité a dosud byly označovány za „speciální“, už vzhledem ke společnému jazyku, původu i historii.
Čtěte také
Navíc nelze zapomenout, jak dobře Boris Johnson osobně vycházel s exprezidentem Donaldem Trumpem. Sdíleli totiž očividně také politickou spřízněnost ohledně zalíbení v pravicovém populismu a vypjatém nacionalismu.
Čtvrteční jednání britského premiéra s bývalým viceprezidentem Baracka Obamy tedy nabývá na důležitosti nejen proto, aby ony „tradiční americko-britské speciální přátelské vztahy byly obnoveny“, jak zdůraznil Biden. Je nasnadě, že by byly ku prospěchu oněch vztahů také dobré osobní vztahy obou představitelů. Přitom oba politiky leccos rozděluje. Dokonce i ohledně oněch „speciálních vztahů“.
Tání ledů
Johnson totiž v rozhovoru pro magazín The Atlantic termín nejnověji odmítl, neboť prý „sebevědomá pobrexitová Británie“ tak vypadá, jakoby „trpěla nouzí a byla slabá“ a potřebovala pomoc.
Čtěte také
Zároveň odmítl být přirovnáván ke Trumpovi, což je prý „chybná kategorizace“ a on „se snaží vysvětlit, že jeho vláda není jakousi tlupou xenofobů či izolacionistických ekonomických nacionalistů“.
Britský premiér pak dodal: „Mnoho respektovaného liberálního mínění v Americe – The Washington Post, The New York Times a další – se domnívají, že brexit je opravdu šokující, strašná úchylka a ucouvnutí do nacionalismu. Není tomu vůbec tak.“ Tolik Boris Johnson a je otázkou, zda tomu uvěří Joe Biden, v našich souvislostech umírněný pravicový sociální demokrat a lakonický nepřítel tlachání.
Biden se dosud k Johnsonovi chová odměřeně. Netajil se odporem proti britskému odchodu z Evropské unie, který považuje za oslabení jednoty Evropy vůči tlaku Ruska a Číny.
Čtěte také
Nejnověji se pak ostře vyslovil proti snahám Johnsonovy vlády a severoirských unionistů o změnu podepsané brexitové dohody s cílem odstranit vzniklou „hranici v moři“ mezi Británií a Severním Irskem. Zpochybnilo by to Velkopáteční mírovou dohodu, jejímž je Amerika ručitelem, a Biden bude jistě Johnsona rezolutně varovat.
Bidenův postoj je ovlivněn jeho irskými kořeny, na které je velmi pyšný. Nedávno je s úsměvem zdůraznil na naléhání reportéra, aby něco rychle řekl pro BBC: „Pro BBC? Jsem Ir!“ zněla sarkastická odpověď. Lze se domnívat, že pokud by se britsko-irské vztahy vyhrotily, Biden podpoří Dublin.
Lze očekávat, že k politickému „tání ledů“ jistě přispěje „mistrná diplomatka“ královna Alžběta II. Příjme totiž Bidena s ženou za přítomnosti syna Charlese a vnuka Williama s ženami na windsorském hradu v neděli po cornwallském summitu. Má na kontě setkání s celkem 13 americkými prezidenty a také zjevně umí „zpacifikovat“ svého premiéra.
Pozorovatelům pak nezbývá než sledovat gesta a výrazy tváře Bidena i Johnsona po čtvrtečním jednání. Leccos naznačí, ale nic „speciálně“ vřelého tam asi nebude.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.