Jan Jůn: „Cesta k dohodě“, ale vyhráno Johnson ještě nemá

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Britský premiér Boris Johnson

Už, už se během týdne zdálo, že Británie je na cestě ke tvrdému brexitu bez dohody.

Evropská unie dala hlasy hned několika představitelů najevo, že to, co britská, převážně brexitářská vláda považovala za přijatelný návrh dohody, je kvůli faktickému nezachování otevřené hranice na irském ostrově a tedy ohrožení mírové velkopáteční dohody, prostě nepřijatelné.

Vyjednávání zamrzlo na mrtvém bodě už i kvůli dvěma telefonátům britského premiéra Johnsona, tedy s německou kancléřkou Merkelovou a s francouzským prezidentem Macronem. Oba pro Johnsona velmi nepříjemné rozhovory jen potvrdily nesouhlas unie s nabízeným polovičatým pokusem předat veto severoirským unionistům strany DUP i přes odpor většiny obyvatel provincie.

Odchod Británie bez dohody byl tedy pro premiéra Johnsona jediným možným a zjevně nešťastným řešením, neboť by kvůli osobní zodpovědnosti za očekávaný katastrofický vývoj, nejpravděpodobněji hrozil i konec jeho premiérství.

Zároveň se už začali radovat takzvaní Sparťané – tedy ti nejtvrdší z brexitářské skupiny ERG, jejíž hlasy třikrát ve sněmovně shodily ze stolu dohodu Theresy Mayové. Jak známo, pro ně jediný přijatelný tvrdý brexit bez dohody, na který prý podle exministra financí Hammonda „vsadili miliardy“, už totiž byl na dosah ruky.

Možná cesta k dohodě

Pro proevropany pak beznadějná situace – i přes sérii letošních průzkumů veřejného mínění obyvatel respektovanou organizací YouGov, která oznámila, že 74 průzkumů podpořilo setrvání Británie v unii a jen jeden odchod z ní a že 53 procent Britů je tedy nyní proti brexitu a 47 pro.

Pak najednou přišla zpráva, že ve čtvrtek mají na původně neoznámeném místě, v bývalém zámečku Thornton Hall u Liverpoolu, poobědvat premiéři Irska a Británie a pokusit se naposledy najít řešení.

Jak vyšlo přes pokus o utajení najevo, Johnsona doprovázel jen hlavní poradce Dominic Cummings, necharakteristicky v obleku a s kravatou, vyjednávač David Frost a vládní tajemník Mark Sedwill a irského „Taoiseacha“ Varadkara jeho nejvyšší poradci.

Po více než dvou hodinách, včetně procházky premiérů v parku beze svědků, zavládla poněkud optimističtější nálada a oba se vyslovili, že vidí možnou cestu k dohodě. Půjde především o zachování otevřené hranice na irském ostrově a tedy o celní dohodu a o schvalovací pravomoci severoirského shromáždění.

Jan Jůn

O tom měli už během pátku v Bruselu jednat britský vyjednávač Barclay a unijní Barnier a měli pak informovat vlády. Experti tvrdí, že pokud budou jednání pokračovat i o víkendu, dohoda se opravdu začne rýsovat – pouhé tři týdny před datem brexitu.

Pro premiéra Johnsona však ještě vyhráno nebude. Unionisty by zjevně zvládl, ale začali se ozývat oni brexitářští „Sparťané“, prý s obavami z přílišných ústupků unii a s hrozbami, že je ve sněmovně nepodpoří. Pak by při sněmovní aritmetice nebylo jisté, že dohodu britský parlament schválí. Takže, bude lépe s jásáním ještě počkat!

Autor je komentátor Českého rozhlasu