Jan Jůn: Britové řeší, jak nejlépe na Putinovy oligarchy

6. březen 2022

V posledních dnech se v Británii stále více diskutuje o co nejrychlejším způsobu, jak oligarchům zkonfiskovat jejich v Rusku nakradené jmění, než jej převedou jinam. Dosud ale není jisté, jestli se to Britům podaří. Mnozí experti totiž podezřívají mafiánské oligarchy, že používají různé stínové firmy a trusty ke zneprůhlednění vlastní angažovanosti. Někteří prý na vlastních kontech ukrývají také část obrovského majetku prezidenta Vladimira Putina.

Diskuse ale trvají nějak příliš dlouho, i když Britové spolu s Evropskou unií, Spojenými státy a Kanadou vytvořili skupinu expertů mapující možnosti oligarchů uniknout postihu.

Čtěte také

Mezitím přišly zprávy, že Francie zadržela superjachtu Putinova důvěrníka, majitele ropné firmy Rosněft Igora Sečina a čtyři ruské nákladní lodi a má na seznamu 510 podezřelých s majetkem připraveným ke zmrazení. Amerika pak přidala osm oligarchů s rodinami na seznam konfiskací.

Německo zas zadrželo superjachtu miliardáře Ališera Usmanova v ceně 600 milionů dolarů, než se vydala na Maledivy, známé kotviště ruských plavidel. V Británii se pak jiný oligarcha, Roman Abramovič, pokusil převést svůj fotbalový klub Chelsea do charitativního trustu, a když to nevyšlo, chce klub prodat – bratru za 4 miliardy liber.

Hněv naší veřejnosti poroste

Čtěte také

Nynější situace v Británii ovšem ohledně postihu oligarchů není uspokojivá. Známý bývalý americký podnikatel v Rusku Bill Browder – který se zasloužil o mezinárodní přijetí takzvaného Magnického zákona, podle ruského kolegy zjevně zavražděného pohrobky KGB, a je prý dalším na jejich likvidačním seznamu – hovořil v sobotu ve vysílání londýnského rozhlasu LBC. Řekl, že „pokud jste zde koupil automobil za hotovost, budete vyslýchán, jak jste ji nabyl, ale jako ruský oligarcha v Británii se nemusíte na 99 procent obávat, že budete stíhán“.

Je tomu tak prý proto, že vláda a úřady se obávají velmi dlouhých a neuvěřitelně nákladných procesů za účasti nejdražších mezinárodních právnických firem, které oligarchové běžně používají, a tak zásahy odkládají. Vláda se zároveň legalisticky snaží, aby parlament co nejdříve schválil zákon řešící vyšetřování a konfiskace těchto ilegálně a „nevysvětlitelně“ získaných majetků – to by mělo situaci zjednodušit.

Čtěte také

Předseda sněmovního výboru pro obranu Tobias Ellwood tlačí v rozhovorech pro média na urychlení příslušných opatření. Dodává, že Londýn je považován za město, kde si oligarchové „spokojeně sedí na majetku bez velkých obav, a přitom nynější Putinovy válečné zločiny zdůrazňují nutnost konfiskací během dní, nikoliv týdnů či měsíců“.

Ellwood dodává: „Hněv naší veřejnosti, že neděláme vše, co můžeme, abychom pomohli spřáteleným Ukrajincům v jejich kritické hodině, poroste.“

Jan Jůn

Vláda ovšem tvrdí, že postupuje v souladu se zákony a že postih oligarchů je urychlován, a ministryně zahraničí Liz Trussová tvrdí, že „není místa, kam by se Putinovi kumpáni mohli schovat“.

Uvidíme tedy, jak to Britům nyní půjde. Člověka ale také napadá, jak to je s oligarchy v České republice. Vždyť třeba Karlovy Vary jsou některými experty považovány za druhý Londongrad.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio