Jefim Fištejn: Minulost pomůže
V minulých dnech americké sdělovací prostředky coby své hlavní téma vypíchly policejní zásah ve dvou domech v newyorkské čtvrti Greenwich Village a ve Washingtonu patřících ruskému oligarchovi Olegu Děripaskovi. Domy byly sice psány na jeho příbuzné, ale tak se to přece dělá ve světě podezřelých superboháčů. Co asi tak těžkooděnci hledali v nemovitostech obehnaných policejní páskou s nápisem místo činu?
Zabavili příbuzným oligarchy vše, co se dalo vynést, a dokonce i to, co se vynést nedalo – odtáhli z garáže zánovní auto značky Maybach. Policie sdělila jen to, že služební úkon byl proveden „v rámci probíhajícího vyšetřování“.
Čtěte také
Když vláda Donalda Trumpa uvalila sankce na Děripaskovy společnosti včetně gigantického koncernu na výrobu hliníku Rusal, odůvodnila zákrok obviněními z vyděračství, úplatkářství, spojení s organizovaným zločinem a dokonce z objednávky vraždy jakéhosi podnikatele. Ještě důležitější je, že ruský zbohatlík figuroval ve vyšetřování zvláštního prokurátora Roberta Muellera ohledně zasahování Moskvy do prezidentských voleb roku 2016.
Na Děripaskově výplatní listině byl totiž také Paul Manafort, který, než vstoupil do politiky, lobboval za zájmy ruského hliníkového magnáta v politických a finančních krizích a později se stal šéfem volební kampaně Donalda Trumpa.
Manafort byl za finanční podvody nesouvisející s jeho politickou činností v roce 2018 poslán do vězení a později prezidentem Trumpem omilostněn. I přes zevrubné vyšetřování a velkou snahu se prokurátorovi Muellerovi nepodařilo prokázat jakékoli spojení Trumpova štábu s Ruskem, ať již prostřednictvím Děripasky, či jiných vlivových agentů.
Popularita prezidenta Bidena prorazila dno
V těchto dnech tak nějak vyšlo najevo, že s údaji o Děripaskovi a jeho činnosti se pokoušel obchodovat Hunter Biden, syn stávajícího prezidenta.
Čtěte také
Prostřednictvím společnosti Rosemont Seneca, jejímž je spolumajitelem, nabízel podnikavý Biden junior americkým konkurentům Děripasky analýzy manažerských poměrů v Rusalu za pouhopouhých 25 tisíc dolarů a neveřejné seznamy obchodních styků za směšných 50 tisíc. Není jasné, zda se mu podařilo zboží reálně prodat, neb někteří klienti prohlásili, že nabízené údaje nejsou až tak neveřejné a jsou jen kompilátem firemních oběžníků a telefonních seznamů.
Deník New York Post, jehož spolupracovnice s touto informací přišla a hodlá o tom v listopadu vydat knihu na základě úniků z Bidenova laptopu, ovšem pochybuje o druhé variantě – že by v hledáčku FBI byl také prezidentův syn. Odvolává se na skutečnost, že Federální vyšetřovací úřad až doteď dělal první poslední, aby jakékoli úniky z Hunterova laptopu znemožnil a zvědavé nenechavce zavčas potrestal. Prezident Biden přece svého času novinářům jasně vzkázal: „Zajímejte se výlučně o Trumpa, nikoli o křišťálově čistého Huntera.“
Kdyby se pinkertonům podařilo ve staré hlíně vyhrabat prstíkem aspoň něco, co by se dalo použít ve špinavé koulovačce proti Trumpovi, byl by to velice žádaný prostředek poslední záchrany – vzhledem k tomu, že popularita nynějšího prezidenta prorazila další dno a překonala rekordy střemhlavého pádu podpory v prvním roce vládnutí, jejichž držiteli byli doteď Barack Obama a Jimmy Carter.
Navíc fámy o prezidentských ambicích Trumpa si prostě vyžadují pádnou mediální odpověď, která by je zadupala v samotném počátku.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.