Ondřej Konrád: Neporcování a neodvolání. Ale živo
Před pár dny, objevil se kdesi titulek „Porcování medvěda“. Ale to zřejmě některý novinářský elév jen omylem užil termín z parlamentní mytologie. Protože klasické „porcování medvěda“, jak se nazývaly těsně před finálním schválením státního rozpočtu poslanecké „dárečky“ nemalých finančních objemů na různé projekty, samozřejmě hlavně ve voličských obvodech navrhovatelů, už jsou nějakou dobu minulostí.
A návrhy na přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami nebo rezorty se sice konají, ale už nemohou mířit na lokální fotbalové hřiště, nebo stavbu bazénu, nýbrž na věci tak řečeno obecné.
Nejasno i u vládních subjektů
A to ovšem až v řádu desítek miliard korun. Letos jde v rámci 113 návrhů o skoro čtvrt bilionu, čili necelých 250 miliard. A to v drtivé většině od opozičních stran – třeba SPD požaduje 35 miliard k úhradě poplatků za obnovitelné zdroje energie.
Čtěte také
Rovněž rozmáchlé hnutí ANO si podle slov předsedkyně klubu Aleny Schillerové uvědomuje, že máloco nakonec prosadí, ale prý šlo o snahu na některé problémy upozornit.
Zástupci vládních stran, za podobu rozpočtu odpovědných, přišli s přesuny mnohem střídmějšími. Ale ani na nich shoda nepanuje ještě krátce před úterním rozhodujícím hlasováním o celém zákonu.
Neboť část poslanců by ráda viděla přesun stamilionů na boj proti závislostem, a jiní zase jistotu, že obce a kraje budou mít na platy školních zaměstnanců. A samozřejmě je také třeba, aby premiér i ministr financí obhájili návrh jako celek před prezidentem.
Čtěte také
Který zákon může vetovat, a víme, že jeho ekonomičtí poradci vůči němu mají námitky. Pak by od 1. ledna nezbylo než jet v rozpočtovém provizóriu, čili stejném modelu jako letos. Technicky vzato by se nic hrozného nedělo.
Ale na úvod volebního roku by to jistě velmi potěšilo opozici, která by stále opakovala: Vidíte, ani „jejich“ prezident jim takové hospodaření neschválil! Nicméně koaliční špičky se nezdají znervóznělé a nejspíš předpokládají, se se zákon podaří prosadit bez větších kontroverzí.
Zbytečné představy evokující termín
Ty ale při prosincové schůzi tak jak tak nastanou, protože opozice neustoupila od záměru pokusit se během mimořádné schůze odvolat předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. Která podle ní řídí schůze neobjektivně a svévolně.
Čtěte také
Pro což, ale hlavně pro to, že je zároveň šéfovou jedné vládní strany a měla tedy spíš sedět v ministerském křesle, ji už hnutí ANO a SPD chtěly zbavit funkce loňského dubna. Koaliční strany na oplátku pohrozily, že by také mohly odvolat jednoho ze dvou místopředsedů dolní komory z ANO, konkrétně Karla Havlíčka.
A už za tím účelem sbírají podpisy zákonodárců, kterých je pro takovou záležitost třeba dvou pětin, čili 80.
Nezdá se ovšem, že by k protitahu mohlo dojít ještě během prosince. Kdy ostatně Pekarová Adamová odvolána na sto procent nebude – k návrhu se nepřidají ani čtyři už nevládní Piráti. A také tohle předem ví paní Schillerová.
Ale bude jí prý stačit, když předsedkyně dolní komory „projde uličkou hanby“. Pak si ale lze představit, že užití takového vypjatého termínu s temným historickým významem může leckoho z vládních subjektů upřímně naštvat. A je fakt, že na rozdíl od opozice by svorná koalice Havlíčka snadno poslala mezi řadové poslance.
O adventu, kdy Sněmovnu čekají mimo jiné ještě dvě další mimořádné schůze, bude evidentně živo.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.