Petr Holub: Příliš rozvážní, příliš úzkostliví. Diagnóza MMF pro českou ekonomiku

29. listopad 2024

Jednou za čas přiletí do Prahy zaměstnanci Mezinárodního měnového fondu (MMF), udělí pár knížecích rad a za chvíli o nich nikdo neví. I tímto způsobem by bylo možné hodnotit poslední návštěvu z Washingtonu – a není pochyb, že právě tak ji odsuzují kritici liberálního ekonomického řádu. Přesto má teď závěrečná zpráva z návštěvy MMF – tedy nezaujatý komentář nad současným stavem tuzemské ekonomiky – svou hodnotu.

Čtěte také

Česká republika stejně jako ostatní země prošla bezprecedentním obdobím krizí a odpověď na otázku, kam se vydat dál, není k dispozici. S vyznavači ekonomického liberalismu nemusíme nutně souhlasit, ale jejich stanovisko může při hledání další cesty pomoci.

Tentokrát závěrečnou zprávu shrnuje jediné: „Probuďte se!“ Hosté z Washingtonu jsou zdvořilí a dokážou pochválit, jako když například ocenili rozvážnou vládní politiku, která přispěla k návratu stabilních cen. Pochválili i leccos dalšího, zpravidla ale s poznámkou, že sice jdeme správným směrem, je to ale málo.

Děláte to dobře, ale...

Například reforma důchodů je v pořádku, ovšem prodlužovat odchod do penze o měsíc za rok? Tak to je nedostatečné, a brzy si to vyžádá nový zásah.

Čtěte také

Daňový balíček rozpočtu pomohl, Češi by se ale měli rázněji postavit k dědictví roku 2021. Tehdy daňová reforma zrušila superhrubou mzdu a snížila daň z příjmu – dnes by bylo užitečné výnos z daně znovu zvýšit, pokud možno pomocí progresivní sazby.

Česká národní banka dělá dobře, že podporuje ekonomiku snižováním základní úrokové sazby, ovšem měla by pokračovat razantněji, například snížením sazby ze současných čtyř procent na tři procenta v létě příštího roku.

Pokud zpráva měnového fondu doporučuje investovat do vyšší produktivity práce, čtenáře mimoděk napadne, jak produktivitu zvyšují současné investice – třeba dálnice z Příbrami do Písku.

Politici se totiž bojí

Dalo by se shrnout: Česko je v zajetí své vlastní opatrnosti, jako kdyby se správci veřejných záležitostí báli – voličů, zájmových skupin, nejistých poměrů. Jenže s takovým přístupem se daleko nedostanete, zní poselství MMF.

Ekonomika zůstává stabilní, to je pravda, ovšem nad vodou ji drží automobilový průmysl, a to se může s poklesem odbytu spalovacích motorů zhoršit. Přitom ostatní průmyslové obory nebo stavebnictví ztratily někdejší význam, k tomu země trpí nadměrnou byrokracií na centrální i místní úrovni.

Petr Holub

Česko sice nemá populistickou vládu, která by bohatství své země rozpouštěla v nákupu hlasů pro příští volby, přesto současná exekutiva není ochotna dotáhnout své reformy do podoby, kterou by nebylo třeba hned za pár let upravovat.

Možná to z politických důvodů opravdu jinak nejde, je však dobré vědět, jak takový přístup vypadá očima ekonoma.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

autor: Petr Holub
Spustit audio