Lukáš Jelínek: Nepoctivý rozpočet projde, vláda by se jím ale chlubit neměla
Přestože státní rozpočet patří ke klíčovým zákonům a právem přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, vlády jeho přípravu stále víc odbývají. Letos to došlo až tak daleko, že prezident Petr Pavel zvažuje, zda jej v případě schválení Sněmovnou nevetovat. Nelze se mu divit, už loňský návrh na něj působil nevěrohodně a netransparentně, a od té doby se Fialův kabinet vůbec nepoučil.
Čtěte také
Hlavní výhrady hlavy státu, jejích rádců, ale i expertů včetně těch z Národní rozpočtové rady jsou prakticky totožné. Týkají se nadstřelených příjmů a podstřelených výdajů.
Otazníky visí nad příjmy z prodeje emisních povolenek i z odvodů organizací vlastněných státem či nad výdaji na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Došlo tak na zametání výdajů
Nejde o první vratký rozpočet, který bude mít problém ustát střet s realitou. Cucání si čísel z prstu bylo vytýkáno i Aleně Schillerové (ANO) nebo Miroslavu Kalouskovi (tehdy TOP 09), ovšem současný ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dotáhl tento nešvar k dokonalosti.
Čtěte také
A tak dochází na zametání výdajů, přičemž politikům už nestačí starý trik s vyváděním jejich části do Státního fondu dopravní infrastruktury, i na spoléhání se na legislativu, která dosud nebyla přijata.
Jako v případě přenesení financování provozních zaměstnanců škol na zřizovatele, ke kterému má dojít v září. Vláda už s hrazením jejich platů dál nepočítá, přitom obce a kraje zatím nemají jistotu, že dojde k adekvátní novelizaci rozpočtového určení daní.
Další stále populárnější nepsaná zásada radí přenášet odpovědnost až na příští vlády. Chtějí například policisté vyšší platy? Přidají se jim jen drobné, ale řekne se, že v dlouhodobém rozpočtovém výhledu bude jejich finanční situace stabilizována.
Čtěte také
Nebo se slavnostně nachystají projekty na podporu bydlení, ale jejich hrazení se bude předpokládat až v příštích letech.
Jak chtít po občanech, aby ctili zákony, když samotný stát se k nim staví lehkomyslně? Jakým je podobné rozpočtové kouzlení příspěvkem do debaty o finanční gramotnosti? A nenaznačuje vláda starostům, aby se s vyrovnanými či dokonce přebytkovými rozpočty také netrápili?
I rozdávání dárečků?
Zatímco o navyšování daní většina stran nechce ani slyšet, když dojde na šibování s výdaji a rozdávání dárečků, mají fantazii nekonečnou. Vidět to bylo i při druhém sněmovním čtení rozpočtu, když koaliční i opoziční poslanci navrhovali přesouvání různých částek v celkové hodnotě 224 miliard.
Nejčastěji hodlali brát z rozpočtové rezervy – například 670 milionů na protidrogovou politiku. Jenže rezerva musí při nastavených výdajích ze zákona činit přinejmenším sedm miliard a ministr Stanjura navrhnul jen osmimiliardovou. O to pikantnější bitva se o zbývající miliardu v dolní parlamentní komoře odehraje.
Koalice disponuje většinou mandátů a rozpočet si hladce odhlasuje, přestože Starostové a nezávislí strašili, že ruce nezvednou, dokud nebudou mít jistotu nášupu do obecních pokladen. Opatrně našlapovat nakonec nejspíš bude i prezident.
Petr Pavel má plné právo vládě, která si nic nevzala z jeho loňských výhrad, zatopit. Byl by toho ale schopen na prahu volebního roku? Rozpočtové provizorium by bolelo nás všechny a opozice, se kterou si příliš nerozumí, by byla na koni. Proto Pavel pravděpodobně pronese pár ostrých vět a… rozpočet podepíše.
Autor je politický analytik
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.