Romancov: Putin se izoloval. Nekomunikuje s oligarchy ani se svou Radou. To nevěští nic dobrého

Poslechněte si celý rozhovor s Michalem Romancovem
Vladimir Putin byl v důsledku pandemie dlouhou dobu izolován, míní politický geograf Michael Romancov: „Zdá se, že vůbec nejděsivějším dopadem pandemie je právě to, že se ruský prezident odstřihl nejen od kontaktu se světovými protějšky, ale pravděpodobně i od lidí, se kterými v Rusku komunikoval z hlediska správy země. Už delší dobu se zdálo, že Vladimir Putin nekomunikuje s těmi, kterým říkáme ruští oligarchové.“
Ani ruští oligarchové nepředstavují podle Romancova vnitřně konzistentní skupinu. „Která by byla schopna agregovat svůj politický nebo ekonomický zájem a o něm komunikovat s Putinem, a to jako jedna politická síla,“ vysvětluje.
Všichni jsme mohli vidět, jakým způsobem Putin ,zametl‘ se šéfem vnější rozvědky Naryškinem.
Michael Romancov
Zveřejněné záběry ze zasedání zvláštního orgánu Rady bezpečnosti Ruské federace – jde o instituci vytvořenou už v 90. letech, ve které zasedají nejvýše postavení ministři, úředníci a zástupci tajných služeb – je vidět, že většina ze zhruba třiceti členů pravděpodobně byla seznámená s Putinovým záměrem nejprve uznat Doněckou a Luhanskou republiku a následně zahájit vojenskou operaci proti Ukrajině asi na poslední chvíli, upozorňuje Romancov.
Čtěte také
„Všichni jsme mohli vidět, jakým způsobem Putin ,zametl‘ se šéfem vnější rozvědky Sergejem Naryškinem. Ty záběry – to nebylo něco, co uniklo a co by zveřejnili hackeři. Byly to záběry, které ruský režim chtěl, aby viděli Rusové, respektive celý svět. A je to poměrně děsivá kulisa – z hlediska toho, že Putinova izolace v důsledku covidu od světových lídrů pravděpodobně znamenala zároveň izolaci od lidí, kteří by spolu s ním měli osudy Ruska vytvářet. A to bohužel nevěští nic dobrého,“ myslí si politický geograf.
Parlament a vláda jsou prý jen jakési obslužné organizace prezidenta, a to proto, že reálně žádnou moc nemají. S nimi ale Putin komunikuje a konzultuje důležitá rozhodnutí.
Aby si Rusko udrželo tvář
Co by tedy mohlo ruského prezidenta přesvědčit, aby, jak on říká, speciální vojenskou operaci, zastavil? „Buď by Ukrajinci museli okamžitě přistoupit na všechny jeho požadavky, což zejména teď – protože to vypadá, že jsou v obraně úspěšní – nepřipadá v úvahu,“ vypočítává Romancov.
Čtěte také
V úvahu podle Romancova nepřipadá ani to, že by Západ a Spojené státy takzvaně daly od Ukrajiny ruce pryč a přenechaly ho plně Rusku.
„A třetí možností je, že prezident Putin začne komunikovat se svým okolím a jeho okolí mu bude schopné vysvětlit, že se to vůbec nevyvíjí tak, jak předpokládali. V ten okamžik začnou hledat nějaké východisko, které Rusku umožní udržet si tvář. K tomu by snad mohla sloužit jednání, která mají ve středu znovu ve druhém kole probíhat na hranicích mezi Ukrajinou a Běloruskem,“ dodává politický geograf Michael Romancov.
Celý rozhovor Jana Pokorného najdete v audiu.
Související
-
Biden nazval Putina diktátorem. USA uzavírají vzdušný prostor ruským letadlům
Spojené státy uzavřou svůj vzdušný prostor ruským letadlům. Země ale nevyšle své vojáky, aby bránili Ukrajinu proti ruské invazi.
-
Novinář Zrno: Zatykač na Putina? Dostane se do kouta a nebude mít jinou možnost než bojovat do konce
Pomohl by zatykač na Vladimira Putina zastavit okupaci Ukrajiny? „Význam by to mělo hlavně symbolický,“ míní exministr Petříček. Novinář Zrno před tím ale varuje.
-
Oligarchové už na Putina nemají bezprostřední vliv. I válku kritizují opatrně, vysvětluje novinář
„Když Putin nastoupil, uzavřel s oligarchy jakousi společenskou smlouvu. Stát nebude zkoumat, jak oni získali majetky, a oni nebudou zasahovat do politiky,“ říká Soukup.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.