Jak šuměla Vltava? Aneb co vysílala východoněmecká prookupační stanice, která v roce 1968 otravovala rozhlasový éter?
Pokud bychom to, co se po 21. srpnu 1968 odehrávalo v ulicích Prahy a dalších velkých měst, nazvali bouřlivými protesty, pak události, které se odehrávaly na rozhlasových vlnách, byly bitvou.
Čtěte také
Na jedné straně stáli redaktoři Československého rozhlasu, vysílající z utajených improvizovaných studií, a na straně druhé do té doby neznámé stanice, které se snažily posluchače přesvědčit, že okupace je vlastně bratrskou pomocí.
Pořad z cyklu Archiv Plus věnujeme té, která se v tom záporném smyslu proslavila nejvíc - německému rádiu Vltava.
Unikátní ukázky
Poslechněte si unikátní rozhlasový dokument, ve kterém mapujeme vznik, práci (a také konec) rozhlasové stanice, která východního Berlína vysílala denně 19 hodin programu na podporu okupace Československa.
Stanice, v jejímž zázemí byli i lidé s velmi problematickou minulostí, spojenou s nacismem. Stanice, která „otravovala“ rozhlasový éter neskutečných šest měsíců.
Pořad připravil redaktor David Hertl, ukázky z historických dokumentů načetli Adam Vidner a Slávka Brádlová. Uslyšíte také zvukové záznamy vysílání stanice Vltava, které pořídili Antonín Procházka z Plzně a Josef Pešek z Litoměřic. (repríza)
Související
-
Viliam Šalgovič režíroval první hodiny okupace v srpnu 1968. Po sametové revoluci spáchal sebevraždu
První měsíce roku 1990 byly nabité událostmi, na které se už zapomnělo. Patří k nim i sebevražda politika Viliama Šalgoviče – muže, který pomohl Sovětům během okupace 1968.
-
Ministr Klumpar bránil odesílání mladých na nucené práce, v roce 1968 emigroval do Kanady
V roce 1979 zemřel v Montrealu český právník Vladislav Klumpar, v měsících pomnichovské republiky a prvních letech protektorátu ministr sociální a zdravotní správy.
-
1968 Všecko aneb nic
Dokudramatický seriál připomíná roky 1948 a 1968 na půdorysu sokolského hnutí u nás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka